Zika, rreziku i përhapjes së një virusi nëpërmjet mushkonjave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një mutacion i virusit Zika mund të shkaktojnë një përhapje të madhe të sëmundjes. Zika transmetohet nga mushkonjat te njerëzit.

Ky virus u përhap fillimisht në vitin 2015 dhe 2016, në Brazil e më pas në vende të tjera të Amerikës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli atë një emergjencë ndërkombëtare shëndetësore dhe shumë vende në mbarë botën kufizuan udhëtimet.

- Advertisement -

Çfarë është virusi Zika?

Virusi Zika bartet nga mushkonjat në rajonet tropikale dhe subtropikale dhe ka pasur raporte për infeksione në 86 vende të botës.

Simptomat janë zakonisht të lehta tek të rriturit. Megjithatë, mund të transmetohet nga nëna tek fetusi gjatë shtatzënisë dhe mund të shkaktojë mikrocefali, ku koka e foshnjës është anormalisht e vogël ose ndalon së rrituri pas lindjes.

Përveç pickimit të mushkonjave, ai gjithashtu mund të përhapet nga njeriu te njeriu përmes kontaktit seksual, transfuzionit të gjakut dhe transplantimit të organeve.

Mutacioni i ri rrit virulencën dhe frikën se mund të shpërthejë në mbarë botën, duke qenë se po afron stina e mushkonjave.

Euronews raporton se një ekip mjekësh po punojnë për të shkatërruar mutacionin me vaksina dhe trajtime.

Hulumtimet vazhdojnë, por aktualisht nuk ka një vaksinë të aprovuar për virusin Zika.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×