English

Zjarri në ndërtesën 400-vjeçare në Kopenhagë, momenti ku rrëzohet maja historike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërtesa e vjetër historike e bursës së Danimarkës në qendër të Kopenhagës është përfshirë nga zjarri. Børsen e shekullit të 17-të është një nga ndërtesat më të vjetra të qytetit dhe shikuesit u gulçuan ndërsa spiralja e tij ikonë u shemb nga flakët.

- Advertisement -

Të gjithë brenda ndërtesës mundën të largoheshin dhe njerëzit nxituan për të shpëtuar disa nga pikturat historike të saj.

Ministri i Kulturës Jakob Engel-Schmidt tha se 400 vjet trashëgimi kulturore daneze ishin përfshirë në flakë. Ndërtesa, që daton në vitin 1625, është shumë larg parlamentit të Danimarkës, Folketing dhe pallatit mbretëror, Christiansborg. Mediat daneze thanë se sheshi aty pranë ishte duke u evakuuar.

Bursa e vjetër po rinovohej dhe ishte e mbuluar me skela dhe mbulesa plastike mbrojtëse. Ajo aktualisht strehon dhomën daneze të tregtisë, e cila i përshkroi skenat e mëngjesit të së martës si një pamje të tmerrshme.

Zejtari vendas Henrik Grage tha për TV danez se ishte një ditë tragjike. “Kjo është Notre-Dame jonë,” tha ai, duke e krahasuar atë me zjarrin që përfshiu çatinë dhe majën e katedrales në qendër të Parisit në vitin 2019.

Banorët kalimtarë iu bashkuan shërbimeve të urgjencës, si dhe drejtorit të dhomës së tregtisë, Brian Mikkelsen, për të shpëtuar thesaret e artit nga Børsen.

Ndërtesa e stilit holandez të Rilindjes në Slotsholmen të qytetit, ose ishulli i pallatit, u porosit nga mbreti i Danimarkës Christian IV me qëllimin për ta kthyer Kopenhagën në një qendër të madhe tregtare.

Maja e saj përmbante katër dragonj, bishtat e të cilëve ishin të përdredhur në një shtizë dhe tre kurora, duke simbolizuar lidhjet e ngushta me fqinjët Norvegjinë dhe Suedinë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?