English

Zjarri shkatërron mijëra vepra arti në rajonin e Abkhazisë të Gjeorgjisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mijëra vepra arti janë shkatërruar nga një zjarr që përfshiu galerinë kryesore të artit në Abkhazi. Incidenti është përshkruar si një goditje e rëndë për trashëgiminë kulturore të rajonit separatist gjeorgjian.

- Advertisement -

Zjarri përfshiu sallën qendrore të ekspozitës të dielën (21 janar) në qytetin e Sukhumi, ku galeria ndodhej në katin e dytë të një ndërtese.

Shkaku i zjarrit nuk është përcaktuar.

Dinara Smyr, ushtruesja e detyrës së ministres së Kulturës, tha se “është sikur gjithçka është shkatërruar”.

“Kjo është një humbje e pazëvendësueshme për kulturën kombëtare të Abkhazisë,” theksoi Smyr.

Rreth 4,000 vepra arti të galerisë u ruajtën kryesisht në kushte të këqija, të pambrojtura dhe të bllokuara në dhoma të vogla dhe salla të ngushta, sipas uebsajtit të lajmeve Abkhaz World.

Abkhazia, një rajon me madhësinë e Qipros përgjatë bregut të Detit të Zi, ra kryesisht nën kontrollin e separatistëve në vitin 1993 pas luftimeve intensive. Gjeorgjia mbajti një pjesë të vogël të brendësisë së Abkhazisë deri në luftën Rusi-Gjeorgji të vitit 2008.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?