10 gjërat më të kërkuara në Google gjatë vitit 2022

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mësoni cila është fjala më e kërkuar këtë vit në Google – dhe jo vetëm kaq!

Si çdo vit, motori më popullor i kërkimit mes njerëzve në të gjithë botën – Google – ka ndarë me publikun renditjet e gjërave më të kërkuara gjatë vitit që po lemë pas që në një farë mënyre edhe e personifikojnë këtë vit – në një farë mënyre!

Si fillim, Google i ndau renditjet sipas kategorive.

- Advertisement -

Çuditërisht, në shumë prej këtyre listave fjalët kryesore janë dukshëm të kërkuara nga një publik indian – dhe kjo nuk duhet të vij si habi, pasi në vitin 2023, India do të kthehet në vendin nr. 1 më të populluar në botë, duke ja kaluar kështu Kinës.

Ja cilat ishin 10 fjalët më të kërkuara në Google gjatë vitit 2022:

1 – Wordle

Wordle është një lojë mjaft e njohur në internet që u jep lojtarëve gjashtë mundësi për të gjetur një fjalë me pesë shkronja çdo ditë. Megjithatë, wordle ka dhe një tjetër kuptim.

Wordle – është edhe termi që përdoret për të përshkruar konfigurime të tilla, të cilat, në bazë të një teksti me shumë fjalë, tregojnë vizualisht nga më e madhja – tek më të voglat, fjalët kryesore të përdorura gjatë të gjithë tekstit.

2-  India vs. England (lojë futbolli)

3 – Ukraina

4 – Mbretëresha Elizabet

5 – India vs. SA

6 – Kupa Botërore

7- India vs. West Indies

8 – iPhone 14

9 – Jeffrey Dahmer

10 – Indian Premier League

 

10 lajmet më të kërkuara gjatë vitit 2022:

1 – Ukraina

2 – Vdekja e Mbretëreshës Elizabet

3 – Rezultatet e zgjedhjeve

4 – Numrat e Lotarisë Powerball

5 – Monkeypox

6 – Uragani Ian

7 – Gjyqi i Johnny Depp

8 – Vrasja në shkollën e Teksasit

9 – Will Smith në Ceremoninë Oskar

10 – Ligji kundër abortit / Roe vs. Wade

 

10 njerëzit më të kërkuar në Google gjatë vitit 2022:

1 – Johnny Depp

2 – Will Smith

3 – Amber Heard

4 – Vladimir Putin

5 – Chris Rock

6 – Novak Djokovic

7 – Ana Sorokin

8 – Andrew Tate

9 – Rishi Sunak

10 – Simon Leviev

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×