100 ditët e luftës në Ukrainë, NATO paralajmëron përshkallëzim të konfliktit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

‘Lufta në Ukraine do të zgjasë’, është ky paralajmërimi që jep kreu i NATO-s Jens Stoltenberg, ndërsa Rusia intensifikon pushtimin në lindje të vendit.

Rreth 100 ditë luftë në Ukrainë dhe pasojat janë të tmerrshme, kryesisht për fëmijët.

UNICEF vlerëson se një situatë e tillë nuk ishte regjistruar që nga Lufta e Dytë Botërore.

- Advertisement -

Tre milionë fëmijë brenda Ukrainës dhe mbi 2.2 milionë fëmijë në vendet pritëse të refugjatëve tanimë kanë nevojë për ndihmë humanitare. Pothuajse dy në çdo tre fëmijë janë shpërngulur nga luftimet.

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i aleancës EuroAtlantike, pas takimit me presidentin amerikan Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë, nënvizoi rëndësinë e NATO-s dhe paralajmëroi se lufta do të zgjasë.

“Përgjegjësia e NATO-s është të ndihmojë dhe mbështesë Ukrainën në mbrojtjen e të drejtës së saj për vetëmbrojtje. Në të njëjtën kohë, NATO ka gjithashtu përgjegjësinë të parandalojë që kjo luftë të përshkallëzohet për t’u bërë një luftë e plotë midis Rusisë dhe NATO-s. Luftërat janë të paparashikueshme, dhe për këtë arsye ne thjesht duhet të përgatitemi për një kohë të gjatë, sepse ajo që shohim është se kjo luftë është shndërruar në një luftë shkatërrimi, ku ukrainasit po paguajnë një çmim të lartë për mbrojtjen e vendit të tyre”, u shpreh Stoltenberg.

Presidenti Volodimir Zelenski mori kredencialet nga tre ambasadorë të rinj në Ukrainë dhe u kërkoi atyre të ndihmojnë në mbështetjen e Ukrainës në luftë duke u furnizuar me armët e nevojshme për t’u mbrojtur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×