100 viktima në Somali, dy autobomba shpërthejnë në zemër të kryeqytetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy autobomba shpërthyen në një kryqëzim të populluar në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, duke vrarë të paktën 100 persona.

Autoritetet vendase deklaruan se mes viktimave të masakrës ka edhe nëna që mbanin në duar fëmijët e tyre.

Presidenti Hassan Sheikh Mohamud kërkoi ndihmë ndërkombëtare për 300 të plagosurit, ndërsa fajësoi grupin terrorist Al Shabab për sulmin.

- Advertisement -

“Pash shpërthimin e parë dhe u largova. U trondita shumë pasi pak më vonë një tjetër shpërthim ndodhi në të njëjtën zonë. Ka të vdekur dhe të plagosur, por nuk e di me saktësi numrin e viktimave,” – tha Adam Hassan, një dëshmitar.

“Isha në vendin e ngjarjes kur ndodhi shpërthimi i parë. Pash shumë të vdekur, por për fat të mirë unë shpëtova. Uroj që Zoti të mëshirojë viktimat dhe të ndihmojë të lënduarit,” – tregoi Ahmed Abukar, një tjetër dëshmitar.

Al Shabab, një fraksion i Al Kaedës, është angazhuar prej kohësh në një konflikt me qeverinë somaleze. Shpërthimet e së shtunës ndodhën brenda pak minutash njëri nga tjetri, duke shkatërruar ndërtesa dhe automjete që ndodheshin pranë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

TË FUNDIT

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×