17 shpërthime me tritol brenda 5 muajsh, në shënjestër edhe policë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Automjeti i Lulëzim Muçës, polic i qarkullimit rrugor në Kavajë u hodh në erë pak para mesnatës.

Në pjesën e pasme të makinës së tij ishte vendosur një sasi tritoli.

Rreth orës 4 të mëngjesit në Durrës, një sasi tjetër tritoli shpërtheu në dyqanin e rrobave të reperit ‘Noizy’.

- Advertisement -

Por këto janë 2 nga 17 shpërthimet me tritol që kanë ndodhur brenda 5 muajve të fundit.

Në 4 raste në shënjestër kanë qenë efektivë policie.

“Alarmi parë është që është rikthyer tritoli në Shqipëri, ngjarjet po bëhen me eksploziv, është rikthyer viti 2013-2014. Janë shumë të lakmuara nga grupet kriminale, pasi shpërthimi me eksploziv nuk lë gjurmë. Alarmi dytë pastaj është që këto eksploziv po vihen ndaj funksionarëve publikë, ndaj efektivëve të policisë së shtetit. Sinjali më i madh është që grupet kriminale kanë ngritur dorë kundër shtetit”, thotë Ervin Karamuço, profesor i kriminologjisë.

Shkodra, Tirana, Durrësi dhe Vlora janë qytetet ku ndodhin më shumë shpërthime me tritol, por nga sigurohet eksplozivi?

“Duhet bërë një hetim mbi inventarin e eksplozivëve në Shqipëri. A është një inventar që vjen nga kompanitë e licencuara që merren me shpërthime në gurore etj., apo është një inventar që ne e kemi nga 1997 apo është një eksploziv që vjen nga jashtë. Kemi pasur grupe që e kanë sjellë nga Mali i zi. Është një alarm, një rrezik i shtuar për sigurinë publike”, shprehet Karamuço.

Sipas statistikave të këtij viti, çdo 9 ditë në vend ndodh një shpërthim me tritol por në asnjë rast nuk është zbuluar autori.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

TË FUNDIT

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×