Enada Hoxha dhe Gerd Vaso hapin sezonin artistik të baletit në TKOBAP

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Antikiteti modern është premiera që çel sezonin artistik të baletit në TKOBAP.

Një shfaqje që i është besuar koreografëve të njohur Enada Hoxha dhe Gerd Vaso, të cilët të cilët do të udhëtojnë publikun në botën e Puccinella-s së Stravinsky- t.

Për koreografët, hapja e sezonit me një shfaqje të tillë është natyrisht një kënaqësi e veçantë, njëherazi edhe një përgjegjësi e shumëfishtë.

- Advertisement -

Detajet e shfaqjes janë menduar të tilla, për ta kthyer publikun pas në kohën e antikitetit.

Vija melodike do të përcillet përmes vokalit të solistëve Xhieldo Hyseni, Suada Gjergji dhe Matias Xheli. Teksa orkestra e harqeve të TKOBAP nën udhëheqjen e maestros Mrcus Moncusi do të luajnë suitën numër 3 të Respighi- t “Antiche Danze et arie”.

Antikiteti modern do të jetë gati për të pritur publikun në sallën e teatrit në datat 4 dhe 5 shkurt.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...

TË FUNDIT

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...

“Turistët po anulojnë vizitat në Kosovë”, Krasniqi: Kanë frikë se është si Ukraina

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha për emisionin “Review” në Euronews Albania, se e gjithë situate e krijuar në veri të...

Analisti Bytyçi: Si ndryshuan 180 gradë deklaratat e ndërkombëtarëve për Kosovën

Analisti Enver Bytyçi ishte këtë të diel në “Review”, në Euronews Albania për të folur rreth situatës së tensinuar në Kosovë. Ai tha se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×