English

2 vëllezër dënohen me 40 vjet burg për vrasjen e gazetares në Maltë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të premten, dy vëllezër janë dënuar me 40 vjet burg secili për vrasjen e gazetares malteze kundër korrupsionit, Daphne Caruana Galizia.

- Advertisement -

Alfred dhe George Degiorgio u dënuan për krijimin, vendosjen dhe e bombës në makinën që vrau 53-vjeçaren Daphne Caruana Galizia në 2017.

Dyshja u deklaruan të pafajshëm për akuzat, por ndryshuan deklaratat e tyre në një kthesë të jashtëzakonshme në ditën e parë të gjyqit të tyre në Maltë.

“Gjykimi i sotëm është një tjetër hap i rëndësishëm në vënien e drejtësisë ndaj familjes Caruana Galizia”, shkroi në Twitter kryeministri maltez Robert Abela menjëherë pas gjykimit.

Vdekja e Galizia-s më 16 tetor 2017 dhe rasti që pasoi tronditën shtetin më të vogël të Bashkimit Evropian dhe ndezën një valë ndërkombëtare dënimi, duke çuar në dorëheqjen e kryeministrit të atëhershëm të Maltës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?