3 pasaportat më të fuqishme në botë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarë të tri vendeve aziatike, Japoni, Singapor dhe Kore e Jugut mund të udhëtojnë lirisht në pjesën më të madhe të globit.

Këtë mundësi ofrojnë pasaportat e këtyre shteteve, të cilat konsiderohen në vitin 2022 si pasaportat më të fuqishme në botë.

Më tej, renditen thuajse të gjitha vendet e Bashkimit Europian, përfshi Zelandën e Re, Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e madhe, ku banorët e këtyre vendeve mund të shfrytëzojnë pasaportat e tyre për të udhëtuar pa pengesa në mbi 180 shtete.

- Advertisement -

Në vlerësimin që bën firma këshilluese globale Henley & Partners, Shqipëria renditet në vendin e 53, ku banorët mund të udhëtojnë në 115 shtete.

Kjo na rendit në vendin e parafundit në rajon, i cili kryesohet nga Serbia dhe mbyllet me Kosovën.

Ndërkohë, listën ku mundësia për të udhëtuar jashtë kufijve është e kufizuar e mbyllin shtetet aziatike të lindjes së mesme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

TË FUNDIT

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×