English

37-vjeçari pritet të zgjidhet kryeministri i ri i Irlandës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Simon Harris është konfirmuar si lideri i ri i partisë politike irlandeze Fine Gael, duke i hapur rrugën 37-vjeçarit që të bëhet kryeministri më i ri i Irlandës.

- Advertisement -

Harris, një ministër i qeverisë irlandeze, ishte i vetmi kandidat që kërkoi udhëheqjen e partisë, shkruan BBC.

Ai do të zëvendësojë Leo Varadkar, i cili njoftoi të mërkurën se do të largohej nga posti i kreut të partisë dhe kreu i qeverisë.

Harris tha se të bëhesha udhëheqës i Fine Gael ishte “nderi i jetës sime”.

Ai falënderoi partinë dhe ata që e zgjodhën për besimin tek ai, duke shtuar se këtë besim do ta shpërblejë me punë të palodhur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?