40 mijë njerëz në rrugët e Berlinit, solidaritet me protestat në Iran

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në Berlin për t’u solidarizuar me demonstratat antiqeveritare në Iran për vdekjen e Mahsa Amini, e cila u arrestua nga policia e moralit për shkelje të rregullave të veshjes së hixhabit.

Policia e Berlinit vlerësoi se rreth 40 mijë njerëz kishin demonstruar, raportoi AP.

Protestuesit mbanin flamuj iranianë dhe shenja që kritikonin liderët e vendit. Në shumë pankarta shkruhej “Gratë, jeta, liria” në anglisht dhe gjermanisht.

- Advertisement -

Demonstrata, e organizuar nga Kolektivi i Lirisë së Grave, filloi në Kolonën e Fitores në parkun Tirgarten të Berlinit dhe vazhdoi me një marshim nëpër qendrën e Berlinit.

Qytetarët që erdhën në Berlin nga pjesë të tjera të Gjermanisë, si dhe nga vende të tjera evropiane, morën pjesë në demonstrata, sipas AP.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

TË FUNDIT

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×