English

47 avionë luftarakë, Kina kryen stërvitje ushtarake pranë Tajvanit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina dërgoi 47 avionë përgjatë ngushticës së Tajvanit të dielën, ndërsa Pekini shton përpjekjet për të normalizuar operacionet ushtarake agresive rreth ishullit.

- Advertisement -

Lëvizjet në ajër u kryen nga 42 avionë luftarakë J-10, J-11, J-16 dhe Su-30, dy avionë patrullimi detar Y-8, një avion  i hershëm KJ-500, si dhe një CH-4 dhe një WZ. -7 drone ushtarake , sipas ministrisë së mbrojtjes tajvaneze.

Autoritetet njoftuan se 71 avionë kinezë u vunë gjithsej re rreth ishullit dhe se ushtria e Tajvanit është përgjigjur duke ngarkuar avionët e patrullimit ajror luftarak, anijet e marinës dhe sistemet raketore me bazë tokësore.

Fluturimet, pjesë e të ashtuquajturës “stërvitje goditëse” sipas ushtrisë së Kinës, pasojnë stërvitjet detare nga një grup aeroplanmbajtës kinez në Paqësorin Perëndimor afër Japonisë të premten.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës e sheh Tajvanin – një ishull me 24 milionë banorë të qeverisur në mënyrë demokratike – si pjesë të territorit të saj, pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë. Ajo është zotuar prej kohësh të “ribashkojë” ishullin me territorin kinez, me forcë nëse është e nevojshme.

Tensionet rreth Tajvanit janë rritur ndjeshëm këtë vit. Një vizitë në ishull nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në gusht shkaktoi zemërim nga Partia Komuniste dhe një stuhi të menjëhershme të stërvitjeve ushtarake.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?