English

5 fëmijë vdesin nga zjarri, babai kishte shkuar të bënte blerjet për Krishtlindje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një baba ishte duke bërë pazar për Krishtlindje kur katër fëmijët e tij dhe një i afërm i ri vdiqën në një zjarr në shtëpi në Arizona, tha policia. Zjarri shpërtheu shtëpinë dykatëshe të shtunën në mbrëmje, thanë autoritetet të hënën, duke mos lënë të mbijetuar.

- Advertisement -

Sipas BBC, katër fëmijë, 2, 4, 5 dhe 13 vjeç ishin vëllezër e motra, ndërsa një 11-vjeçar ishte një i afërm vizitor.

Zyrtarët po hetojnë zjarrin dhe nuk kanë bërë të ditur emrat e fëmijëve apo babait.

Zjarri shpërtheu në Bullhead City, 160 km në jug të Las Vegas, pak para orës 17:00 me orën lokale.

“Babai i fëmijëve raportoi te hetuesit se ai ishte larguar për rreth 2.5 orë për të blerë sende ushqimore dhe dhurata për Krishtlindje”,-tha policia e qytetit Bullhead në një deklaratë.

Hetimi paraprak zbuloi se zjarri filloi në hyrjen e katit të poshtëm, “me shumë gjasa duke e bërë të pamundur për fëmijët në dhomën e gjumit të sipërm të dilnin të sigurt nga banesa”, thanë autoritetet.

Të pesë viktimat u gjetën në të njëjtën dhomë gjumi në katin e sipërm. Dukej se zjarri kishte hyrë në shkallët e vetme të shtëpisë, duke bllokuar arratisjen e tyre.

Dëshmitarët përshkruan fqinjët e furishëm duke mbledhur zorrë dhe shkallë në një përpjekje për të luftuar zjarrin. Fqinjët nuk ishin në dijeni se dikush ishte brenda shtëpisë, shtoi ai. Nëse do ta dinin, ai tha se do të kishin tentuar një shpëtim.

Policia thotë se nuk kishte të rritur në shtëpi kur filloi zjarri.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?