English

7 vendet europiane që po ndihmojë qytetarët për faturat e energjisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nuk ka asnjë shenjë që kriza energjetike të përmirësohet së shpejti, pasi Evropa përgatitet për mundësinë që Rusia të ndërpresë plotësisht furnizimet e saj me gaz në hakmarrje për sanksionet perëndimore pas pushtimit në Ukrainë.

- Advertisement -

Qeveritë janë të vetëdijshme se njerëzit po luftojnë dhe se gjërat do të përkeqësohen këtë dimër. Kjo është arsyeja pse shumë vende në të gjithë Evropën po ndihmojnë qytetarët.

Mbretëria e Bashkuar: Qeveria po ndërhyn për të përballuar këtë krizë të ardhshme me një zbritje prej 400 £ (475,6 €) të faturës së energjisë për çdo familje, e cila ose do të paguhet drejtpërdrejt në llogaritë që kanë një pagesë automatike të vendosur ndaj ofruesit të tyre të energjisë, ose që mund të paguhen veçmas pretenduar nga familjet.

Italia: Vendi po planifikon të japë një bonus 200 € për punëtorët që fitojnë 35,000 € në vit ose më pak, dhe të ofrojë një kredi tatimore prej 20 për qind për kompanitë me intensitet energjie që shohin rritje të çmimeve mbi 30 për qind. Nga ana tjetër, Italia ka shpallur synimin e saj për të taksuar kompanitë që përfitojnë nga çmimet më të larta të energjisë.

Spanja: Ashtu si Italia, Spanja ka vendosur të tatojë ato kompani energjetike që përfitojnë nga rritja e çmimeve të energjisë dhe të përdorë paratë e mbledhura për të ndihmuar qytetarët e saj të paguajnë faturat.

Madridi ka ulur tashmë tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH) në faturat e energjisë nga 21 për qind në 10 për qind, ndërsa gjithashtu ka ulur një taksë ekzistuese për energjinë elektrike nga 7 për qind në 0,5 për qind.

Franca: Franca po ofron gjithashtu një pagesë të njëhershme për qytetarët e saj për t’i ndihmuar ata të përballen me kohë të vështira, megjithëse me vetëm 100 euro kjo është dukshëm më e ulët se në Mretërinë e Bashkuar dhe Itali.

Franca detyron ofruesin shtetëror të energjisë EDF të kufizojë rritjen e çmimit të shitjes me shumicë të energjisë elektrike në 4 për qind për një vit. Lëvizja pritet të kushtojë 8.4 miliardë euro.

Gjermania: Vendi ka miratuar dy paketa lehtësimi për një total prej 30 miliardë eurosh për të ndihmuar qytetarët e saj me rritjen e çmimeve të energjisë këtë vit.

Qeveria gjermane do të ofrojë një tarifë fikse të energjisë një herë prej 300 euro për të gjithë tatimpaguesit, e cila do t’u transferohet atyre nëpërmjet fletëpagesës së punëdhënësit të tyre.

Familjet që marrin mbështetje për fëmijë do të marrin 100 euro shtesë për fëmijë, ndërsa personat me përfitime do të marrin një pagesë prej 200 eurosh. Ata që marrin asistencë për strehim do të marrin një shtesë prej 270 eurosh për njerëzit në ndihmë për strehim. Gjermania po ofron gjithashtu bileta të subvencionuara të transportit publik.

Holanda: Qeveria holandeze, e cila pret që inflacioni të arrijë në 5.2 për qind këtë vit, po u ofron familjeve të kualifikuara një kompensim të vetëm të energjisë prej 800 €.

Po ashtu është duke ulur TVSH-në për energjinë nga 21 përqind në 9 përqind dhe uljen e taksës për benzinën dhe naftën me 21 përqind, një kufi i cili do të mbetet në fuqi deri në fund të vitit.

Norvegjia: Sipas një skeme të prezantuar nga qeveria në vitin 2021, norvegjezët paguajnë faturat plotësisht vetëm kur çmimet janë nën 70 korona (7 euro) për kËh. Kur faturat e energjisë kalojnë atë prag, qeveria mbulon 80 për qind të totalit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×