Ajri i ndotur shkakton kancer tek jo-duhanpirësit, thonë studimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ajri i ndotur shkakton kancer të mushkërive tek jo duhanpirësit, sipas një studimi shkencor të publikuar këtë javë, raportoi BBC.

Shkencëtarët kanë njoftuar se kanë identifikuar mekanizmin përmes të cilit ndotja e ajrit shkakton kancerin e mushkërive te jo duhanpirësit.

Hulumtimi u prezantua nga Charles Swanton nga Instituti britanik “Francis Crick” në konferencën vjetore të Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore në Paris, e cila ende nuk është botuar në një revistë të vlerësuar nga kolegët.

- Advertisement -

Hulumtimet kanë ilustruar rrezikun për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e vogla të prodhuara nga djegia e lëndëve djegëse fosile.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se mutacionet e ADN-së mund të jenë të pranishme pa shkaktuar kancer dhe se shumica e substancave kancerogjene nga mjedisi nuk shkaktojnë mutacione, dhe të fundit e kanë lidhur drejtpërdrejt ndotjen e ajrit me shfaqjen e kancerit te joduhanpirësit, theksoi Swanton.

Një ekip hulumtues nga Instituti Francis Crick dhe University College London analizoi të dhënat shëndetësore të më shumë se 460 mijë njerëzve në Angli, Korenë e Jugut dhe Tajvan dhe zbuloi se ekspozimi ndaj grimcave të imëta të ndotjes, me diametër më të vogël se 2.5 mikron, çoi në një rrezik në rritje nga mutacione në gjenin EGFR, i cili lidhet me kancerin e mushkërive.

Pothuajse 250 mostra të indeve të mushkërive njerëzore, të cilat kurrë nuk ishin ekspozuar ndaj kancerogjenëve nga pirja e duhanit ose ndotja e rëndë, u analizuan dhe u zbuluan mutacione të ADN-së në gjenet që lidhen me kancerin e mushkërive.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

TË FUNDIT

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×