English

Eksperti: Aksident apo vrasje? Çfarë ndodhi me presidentin iranian

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare Dritan Hoti ishte këtë të hënë i ftuar në një intervistë për Euronews Albania për të folur rreth vdekjes së presidentit iranian Ebrahim Raisi.

- Advertisement -

Hoti tha se formalisht flitet për një aksident të ndodhur në një zonë malore dhe shkak mund të ketë qenë edhe mos rinovimi prej kohësh i flotës ajror, megjithatë shoi ai spekulimet nëuk mund të përjashtohen, ndërsa theksoi se më vonë mund të kemi edhe pista të tjera.

“Formalisht dhe zyrtarisht flitet për një aksident në një sonë malore që lidh pjesën veri-perëndimore të Iranit me pjesën lindore të Azerbajxhanit, ku ai ndodhej për të përuruar një digë. Ka edhe një problem, në lidhje me logjikën zyrtare, flota ajrore civile iraniane nuk është rinovuar dhe herë pas here ka pasur incidente të tilla.

Madje ka dy presidentë kanë pasur incidente të tilla, madje edhe presidenti Ahmadinejad, por që shpëtoi gjallë. Janë bërë subjekte të disfunksionimit të aparatave që ata po udhëtonin. Më pas do dalin edhe pistat zyrtare, por spekulimet nuk përjashtohen”,-tha Dritan Hoti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?