English

Aksident me 4 viktima në Itali, kush është mjeku shqiptar që ndërroi jetë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një aksident tragjik ka ndodhur në Itali të mërkurën, ku kanë ndërruar jetë 4 persona, 3 prej të cilëve punonjës të shërbimit të urgjencës.

- Advertisement -

Aksidenti rëndë ndodhi në rrugën 73 bis që lidh Urbinon me Fermignano, brenda tunelit Ca’ Gulino. Si pasojë e përplasjes së një autoambulance me një autobus ku udhëtonin 48 fëmijë, ndërruan jetë të gjithë personat në ambulancë.

Pjesë e viktimave ishte dhe mjeku me origjinë shqiptare, Sokol Hoxha, 42 vjeç. Gjithashtu ndërruan jetë dhe infermierja Cinzia Mariotti, 49 vjeç, dhe shoferi Stefano Sabbatini, 59 vjeç, si edhe pacienti i moshuar, Alberto Serfilippi.

Ndërsa, të plagosur mbetën 7 persona, mes tyre 4 fëmijë të moshave 7 deri në 13 vjeç, por fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.

Në lidhje me ndarjen nga jeta të mjekut Hoxha ka reaguar dhe këshilltari i qarkut për kujdesin shëndetësor Filippo Saltamartini, i cili deklaroi:

“Personeli shëndetësor që punon në ambulancë rrezikon jetën çdo ditë dhe e vë në shërbim të pacientëve. Janë heronj të heshtur dhe të ditës: sot tre prej tyre ranë duke kryer detyrën.”

Foto nga aksidenti:

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?