Aksidente, vonesa në transport dhe mungesë energjie, Evropa ‘paralizohet’ nga dëbora

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reshjet e dendura të borës dëmtuan infrastrukturës elektrike në Poloni, veçanërisht në provincat e saj jugore.

Zjarrfikësit ndërhynë gati 5000 herë në të gjithë vendin duke riparuar linjat e energjisë.

Bora dhe reshjet bënë që rrugët në shumë provinca të ishin të pakalueshme.

- Advertisement -

Në malet Tatra u shpall niveli i tretë i rrezikut të ortekëve.

Ndërkohë që deri në 20 centimetra borë ra në Republikën Çeke gjatë fundjavës.

Përkeqësimi i motit bëri që aksidentet të shtoheshin si dhe të kishte vonesa të shumta në transportin publik.

Instituti Hidrometeorologjik Çek paralajmëroi  se reshjet e borës do të kthehen gjatë fundjavës, me deri në 15 centimetra borë në 24 orë, veçanërisht në zonat malore.

Për shkak të reshjeve të borës është rritur numri i aksidenteve. Ndonëse rrugët janë kryesisht të kalueshme duhet kujdes i shtuar sidomos në zonat malore.

Stuhia e dëborës pritet të godasë Britaninë e Madhe edhe në javën e parë të shkurtit. Probleme të shumta janë verifikuar në Gjermani dhe Kroaci, ku dëbora ka bllokuar autostradat dhe ka shkaktuar aksidente të shumta rrugore.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

Konfiskohen pasuritë e Raul Zenunaj, i kalojnë në pronësi shtetit

Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka konfiskuar pasuritë e Raul Zenunaj dhe personave të lidhur me...

TË FUNDIT

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

Konfiskohen pasuritë e Raul Zenunaj, i kalojnë në pronësi shtetit

Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka konfiskuar pasuritë e Raul Zenunaj dhe personave të lidhur me...

Kimberly West emërohet prokurore në Gjykatën Speciale në Hagë

Ish-prokurorja federale amerikane, Kimberly West, është emëruar prokurore e specializuar në Gjykatën Speciale të Hagës, e cila heton krimet e pretenduara të pjesëtarëve të...

Lirimi nga burgu i Saimir Tahirit, reagon Gazment Bardhi

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi e ka cilësuar një tallje të drejtësisë me drejtësinë vendimin e gjykatës së Elbasanit për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×