Akuzat për mashtrim, Blatter dhe Platini shpallen të pafajshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas gjashtë vitesh hetime dhe dy javësh gjyqe, Michel Platini dhe ish-presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, u shpallën të pafajshëm nga akuzat për korrupsion, nga një gjykatë zvicerane të premten.

Prokurorët akuzuan Blatterin, që drejtoi FIFA-n për 17 vjet, dhe Platinin, ish-kapiten dhe menaxher i ekipit kombëtar të Francës, për organizim të paligjshëm që FIFA t’i paguante Platinit dy milionë franga zvicerane (1.8 milionë euro) në vitin 2011, dhe kërkuan dënime me 20 muaj për secilin.

Blatter dhe Platini i mohuan akuzat. Prokurorët thanë se marrëveshja mes dy ish-zyrtarëve të lartë të sportit nuk ka ekzistuar kurrë dhe e cilësuan atë si një “shpikje”.

- Advertisement -

Në vitin 2015, si Blatter ashtu edhe Platini janë përjashtuar për 8 vite nga gjithë aktivitetet që kanë të bëjnë me futbollin për shkak të kësaj pagese.

Pas një hetimi nga FIFA rezultoi se nuk kishte pasur asnjë “bazë ligjore” për pagesën dhe se të dy drejtuesit ishin në “konflikt interesi”.

Më parë, ata kanë argumentuar se pagesa ishte pjesë e një marrëveshje të pashkruar midis tyre, për shërbimet e Platinisë si këshilltar i Blatter për 4 vjet (1998-2002).

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë takon të ngarkuarin me punë të SHBA-së

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku priti në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme, të Ngarkuarin me Punë të Ambasadës...

Delfino Rent-A-Car zgjeron partneritetin franchise me SIXT në Shqipëri

Delfino Rent-A-Car, një franchise e pavarur SIXT në Maqedoni, zgjeron partneritetin ekskluziv me liderin global në shërbimet e lëvizjes premium duke hyrë në tregun...

Hëngrën karamele me kanabis, dhjetra nxënës në Xhamajkë shtrohen në spital

Më shumë se 60 nxënës të shkollave fillore u shtruan në spital në Xhamajka të hënën pasi pa e ditur hëngrën karamele të mbushura...

TË FUNDIT

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë takon të ngarkuarin me punë të SHBA-së

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku priti në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme, të Ngarkuarin me Punë të Ambasadës...

Delfino Rent-A-Car zgjeron partneritetin franchise me SIXT në Shqipëri

Delfino Rent-A-Car, një franchise e pavarur SIXT në Maqedoni, zgjeron partneritetin ekskluziv me liderin global në shërbimet e lëvizjes premium duke hyrë në tregun...

Hëngrën karamele me kanabis, dhjetra nxënës në Xhamajkë shtrohen në spital

Më shumë se 60 nxënës të shkollave fillore u shtruan në spital në Xhamajka të hënën pasi pa e ditur hëngrën karamele të mbushura...

Sëmundja e shkaktuar nga mushkonjat, humbin jetën 1 mijë njerëz në Bangladesh

Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur në Bangladesh si pasojë e një sëmundje që po përhapet me shpejtësi. Që nga janari, 1,017 njerëz kanë...

“Do zgjidhja gruan, jo fëmijën gjatë lindjes”- Gazmend Ujkashi: S’e vë në diskutim

Kozmetologu Gazmend Ujkashi tha në emisionin “Good Morning Albanians” se nëse do i duhej të bënte zgjedhjen e vështirë mes fejuarës dhe fëmijës së...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×