Analisti Neziri: Pse opozita maqdonase është kundër rolit të shqiptarëve në RMV

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Xhelal Neziri thotë se opozita maqedonase, por edhe një pjesë e popullsisë, janë kundër rolit të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Në emisionin “Balkan Talks” në Euronews Albania, Neziri u shpreh se për hetë të parë, faktori shqiptar është fuqizuar dhe ka pushtet në Maqedoninë e Veriut, pasi gjysma e kabinetit qeveritar përbëhet nga ministra shqiptarë.

“Kjo qeveri aktuale, ëshgtë diku te 50-50 sipas përkatësisë etnike të ministrave. Gjysma janë maqedonas, gjysma janë shqiptarë. Gjë që flet për një fuqizim të faktorit shqiptar në Maqedoninë e Veriut. Fuqizim që nënkupton jo vetëm pjesëmarrje në koalicion siç ka qenë më parë, por bëhet fjalë për një bashkëqeverisje me partinë maqedonase, që e ngarkon me përgjegjësi të mëdha në drejtimin e shtetit.

- Advertisement -

Pra, është hera e parë që faktrori shqiptar ka pushtet në Maqedoninë e Veriut. Ky pushtet dhe ky moment i ri naturisht ka ngjallur edhe shqetësim, pikërisht ajo pjesë e opinionit publik maqedonas që e koncepton shtetin pronë të një etnie”, theksoi ai.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

TË FUNDIT

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×