Anëtarësimi në NATO | Turqia ‘ndalon’ Suedinë. Finlanda: Do vazhdojmë të vetëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Finlanda do të shqyrtojë bashkimin me NATO-n pa Suedinë. Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i vendit nordik, pasi Turqia përjashtoi mbështetjen ndaj Stokholmit, pas një proteste të mbajtur atje, ku u dogj libri i shenjtë i Kuranit.

“Anëtarësimi bashkarisht mbetet opsioni i parë, por neve do na duhet të ecim përpara nëse ndodh diçka që pengon Suedinë të lëvizë në të njëjtin drejtim”, ka deklaruar Pekka Haavisto.

Megjithatë, shefi i diplomacisë finlandeze ka nënvizuar se “është ende herët” për të marrë një vendim të tillë.

- Advertisement -

Të hënën, presidenti turk Erdogan deklaroi se Suedia nuk mund të presë më mbështetjen e Ankarasë pas manifestimit ku u dogj Kurani, që nxiti protesta në Turqi dhe botën myslimane.

Gjithashtu, deklarata e tij erdhi pasi komuniteti kurd në kryeqytetin suedez vari një statujë shëmbëlltyrë të presidentit Erdogan.

“Suedia nuk mund të presë gjë nga ne. Është e qartë se ata që shkaktuan një fatkeqësi të tillë përpara ambasadës sonë nuk mund të presin akte dashamirëse nga ne”, tha kreu i shtetit turk.

Në maj të vitit të kaluar, Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me Aleancën Euro-Atlantike, pas pushtimit rus të Ukrainës.

Por të dyja vendeve u duhet aprovimi i Turqisë, vend anëtar i NATO-s, që të anëtarësohen me të drejta të plota.

Deri tani Ankaraja ka bllokuar përpjekjet e tyre, në mënyrë që të detyrojë Helsinkin dhe Stokholmin të përmbushin një seri kriteresh politike, si ekstradimi i anëtarëve të një grupi kurd të cilin Erdogan e cilëson si “terrorist”.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×