Zvicra

Zvicra picat më të shtrenjta në botë, ku renditet Shqipëria

Pica është padyshim një nga gatimet më të njohura të ushqimit të shpejtë në planet. Ato mund t'i gjeni në menutë e...

Zvicra i bashkohet Fondit Rajonal të Sfidave

9.7 MILION CHF SHTESË ZOTOHEN PËR FINANCIMIN E PROJEKTEVE TË TRAJNIMIT BASHKËPUNUES NË BALLKANIN PERËNDIMOR 6 Banka Gjermane për Zhvillim KfW dhe Qeveria...

Zvicra njeh pensionet e shqiptarëve, përfitojnë 3 mijë persona

Parlamenti zviceran ka miratuar këtë të enjte me 129 vota pro dhe 52 kundër marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë. Nga kjo...

“Serbia nuk kalon”, reagimi i Kurtit pas fitores së Zvicrës

Fitorja e Zvicrës përballë Serbisë në fazën e grupeve në Kupën e Botës ka lumturuar shumë shqiptarë në mbarë botën. Një reagim...

Ekonomia zvicerane u rrit në mënyrë modeste në tremujorin e tretë

Ekonomia e Zvicrës u rrit në mënyrë modeste në tremujorin e tretë, në një mjedis inflacioni të lartë që uli shpenzimet...

Shaqiri refuzon të flasë për mediat serbe

Xherdan Shaqiri nuk ka pranuar që të flasë për mediat serbe pak para fillimit të ndeshjes ndërmjet Zvicrës dhe Brazilit. Futbollisti nga...

Zvicra e nis Botërorin me fitore, protagonist edhe Xherdan Shaqiri

Ndeshja debutuese në botërorin e Katarit ka rezultuar e suksesshme për kombëtaren e Zvicrës e cila ka marrë 3 pikët e...

Zvicra zgjat mandatin e ushtarëve të saj në Kosovë

Qeveria zvicerane ka vendosur që t'ua zgjasë mandatin ushtarëve të saj si pjesë e KFOR-it në Kosovë edhe për tre vjet. Qeveria...

Pagat në Zvicër me rënien më të madhe që nga viti 1942

Punëtorët në Zvicër po përballen me humbjen më të madhe të pagave që nga viti 1942. Punëdhënësit rritën pagat me një mesatare...

5 kombet që synojnë Zvicrën, rriten me 31 për qind aplikimet për azil

2681 kërkesa për azil janë regjistruar në Zvicër gjatë shtatorit, që paraqet një rritje prej 31 për qind prej 635 kërkesash...

Zvicra ‘diskriminuese’ ndaj burrave

Qeveria zvicerane po diskriminon burrat në rregullat e saj për përfitimet e pensioneve, ka gjetur Gjykata Evropiane e të Drejtave të...

Ekspertët e OKB-së: Zvicra, probleme “sistematike” me racizmin

Zvicra ka probleme sistematike me racizmin kundër personave me prejardhje afrikane, thuhet në një raport të prezantuar më 3 tetor nga...

Referendumi historik, Zvicra rrit moshën e daljes në pension për gratë

Përmes një referendumi dhe me një diferencë të ngushtë prej 50.06 për qind, zviceranët votuan pro rritjes së moshës së pensionit...

Zvicra uli konsumin e gazit me një të pestën 

Në dy muajt e fundit, Zvicra ka reduktuar konsumin e gazit me rreth 20 për qind. "Kompanitë reaguan ndaj çmimeve të larta...

Pensionet me Shqipërinë, Zvicra gati të miratojë marrëveshjen

Qeveria zvicerane sapo ka çuar në parlament për miratim Marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Kështu bëri me dije kryeministri...

Nga sot Zvicra lejon martesat brenda të njëjtës gjini

Legjislacioni për lejimin e martesës për çiftet e të njëjtës gjini kaloi në parlamentin zviceran në dhjetor 2020. Ligji u kundërshtua në...