English

Angjeli: I çuditshëm fakti se edhe pse rriten çmimet shtëpitë shiten

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-Ministri i Financave, Anastas Angjeli tha se është i çuditshëm fakti që edhe pse rriten çmimet e apartamenteve, këto të fundit shiten.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euroneës Albania, ai u shpreh se faktorët që kanë ndikuar në blerjen e shtëpive janë rritja e çmimeve të lëndëve të para,  rritja e kërkesës së çifteve për të blerë shtëpi është rritur si dhe mundësia që ofron sistemi bankar për të dhënë kredi.

“Është e çuditshme se edhe pse çmimi rritet dhe shtëpitë shiten. Para disa viteve nuk shiteshin godinat. Shkaku i parë i rritjes së çmimeve është rritja e çmimeve të lëndëve të parë që përdoren në ndërtim. Kemi një rritje të çmimit të hekurit dhe padyshim dhe të lëndëve tjera. Së dyti është rritja e kërkesës për banesa sidomos nga familjet e reja dhe së treti është mundësia e sistemit bankar për t’iu ofruar kredi,“ – u shpreh ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?