Ankesa nga Moska, bisedime mes Rusisë dhe OKB-së për eksportet e grurit 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të premten u zhvilluan bisedime në Gjenevë midis delegacionit rus dhe zyrtarëve të lartë të Kombeve të Bashkuara për të zgjidhur ankesat e Moskës në lidhje me nismën për të eksportuar grurë nga Deti i Zi.

Lajmi u bë me dije nga zëdhënësja e OKB-së Alessandra Vellucci.

Nënsekretari i OKB-së për Çështjet Humanitare, Martin Griffiths, i cili drejton bisedimet për eksportet e Ukrainës, dhe zyrtarja e lartë e tregtisë së OKB-së, Rebecca Greenspan, u takuan me zëvendësministrin e jashtëm rus Sergei Vershinin në zyrën e OKB-së në Gjenevë, tha Vellucci.

- Advertisement -

“Kjo bisedë, ne shpresojmë, duhet të përmirësojë përparimin e bërë në mundësimin e eksportit të qetë të ushqimit dhe plehrave me origjinë nga Federata Ruse në tregjet botërore,” tha ajo në një konferencë për shtyp, por nuk përmendi nëse zgjatja e marrëveshjes ishte në agjendë. .

Zyrtarët e OKB-së të përfshirë në bisedime nuk iu drejtuan gazetarëve, ndërsa përfaqësuesi rus tha se bisedimet u zhvilluan edhe në orët e mbrëmjes.

Negociatat po zhvillohen vetëm tetë ditë përpara se marrëveshja e arritur në korrik me ndërmjetësimin e OKB-së dhe Turqisë duhet të rinovohet.

Moska ka treguar se është e gatshme të largohet nga marrëveshja, e cila skadon më 19 nëntor, nëse nuk arrihet përparim në shqetësimet e saj.

Rusia pezulloi pjesëmarrjen në marrëveshje në fund të tetorit, por iu bashkua sërish katër ditë më vonë. Pezullimi ishte në përgjigje të një sulmi me dron ndaj flotës ruse në Krime për të cilin Rusia fajësoi Ukrainën.

Kievi ka mohuar përdorimin e korridorit të sigurisë të programit të grurit për qëllime ushtarake.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë…

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

TË FUNDIT

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë…

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×