Ariu vret dy persona dhe qenin e tyre në Kanada

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ari “i thinjur” sulmoi dhe vrau dy persona dhe qenin e tyre në Parkun Kombëtar Banff në shtetin kanadez të Albertës, njoftoi Autoriteti Kanadez i Parqeve.

Siç u tha, Autoriteti kishte marrë më parë një paralajmërim nga një pajisje GPS se një ari kishte sulmuar njerëzit në luginën e lumit Red Deer, në perëndim të Ranch Ya Ha Tinda në Parkun Kombëtar Banff, dhe më pas ariu u eutanizua pasi tregoi sjellje agresive, raporton Reuters.

Viktimat ishin një çift kanadez dhe qeni i tyre, tha themeluesi i Bear Safety, Kim Titchener, duke shtuar se takimet e njeriut me ariun po shtohen pasi më shumë njerëz dalin jashtë, por se sulmet fatale janë jashtëzakonisht të rralla.

- Advertisement -

“Arsyeja pse po shohim gjithnjë e më shumë sulme është se më shumë njerëz po dalin jashtë dhe për fat të keq ata nuk janë të edukuar se si të veprojnë në rast të një takimi me një ari”, tha Titchener, duke shtuar se vetëm 14 për qind e ariut të thinjur sulmet në botë rezultojnë me vdekje.

Parku Kombëtar Banff, i cili vizitohet nga më shumë se katër milionë turistë çdo vit, është shtëpia e afërsisht 60 arinjve të thinjur, të cilët konsiderohen si një specie e rrezikuar në Alberta.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Tërmeti me magnitudë 5.8 ballë godet Meksikën

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u...

TË FUNDIT

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Tërmeti me magnitudë 5.8 ballë godet Meksikën

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×