English

Arrestohen aktivistët, shkatërruan trashëgiminë botërore të UNESCO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia e Mbretërisë së Bashkuar ka arrestuar dy persona sot pasi aktivistët mjedisorë spërkatën një substancë portokalli në Stonehenge, një vend i njohur prehistorik i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Anglinë jugperëndimore.

- Advertisement -

Grupi i protestës “Just Stop Oil” tha se një palë e aktivistëve të saj, të quajtur nga grupi si Niamh Lynch, 21 vjeç dhe Rajan Naidu, 73 vjeç, kishin “dekoruar Stonehenge me bojë pluhuri portokalli” për të kërkuar që qeveria e ardhshme e Mbretërisë së Bashkuar të angazhohej ligjërisht për heqjen graduale. karburantet fosile deri në vitin 2030.

Pamjet janë publikuar në rrjetet sociale, ku grupi thotë se ka përdorur “miell misri portokalli” në mënyrë që “të lahet së shpejti me shi”.

Incidenti vjen në mes të fushatës zgjedhore të përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar, përpara se votuesit të shkojnë në kutitë e votimit më 4 korrik.

Kryeministri aktual Rishi Sunak e quajti incidentin “një akt të turpshëm vandalizmi ndaj një prej monumenteve më të vjetër dhe më të rëndësishëm të Mbretërisë së Bashkuar dhe në botë”.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?