English

UNESCO: Rrezikojnë të zhduken më shumë se 2500 gjuhë nga 6000 në të gjithë botën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot është dita ndërkombëtare e gjuhës, për të cilën janë organizuar aktivitete të ndryshme në institucionet publike.

- Advertisement -

Ministria e arsimit njoftoi se më 12 mars do të zhvillohet konkursi kombëtar i gjuhës për të gjitha shkollat 9-vjeçare.

21 shkurti është Dita ndërkombëtare e Gjuhës Amtare, e shpallur nga UNESCO në vitin 1999. Synimi i saj është ndërgjegjësimi për shumëllojshmërinë gjuhësore dhe kulturore si një vlerë universale.

Në analizat e UNESKO-S, thuhet se rrezikojnë të zhduken më shumë se 2500 gjuhë në të gjithë botën nga 6000 që fliten aktualisht. Deri më tani në 90 vite janë zhdukur më shumë se 200 gjuhë,  teksa më pak se 10 njerëz arrijnë të flasin 199 prej tyre. Një ndër shkaqet kryesore të zhdukjes së gjuhëve është dhe përzierja me disa gjuhe nga emigrantët.

Në vendin tonë, më 12 Mars do të Konkursi Kombëtar i Gjuhës Shqipe, për të gjitha shkollat 9-vjeçare nga veriu në jug.

Qëllimi I konkursit është motivimi i fëmijëve për të zbuluar më shumë mbi gjuhën dhe letërsinë. Janë mbi 8 mijë nxënës të shkollave që do të bëhen pjesë. Konkursi do të jetë në nivele lokale dhe kombëtare, ku 16 ekipet më të mira do të përballen në gjysmëfinalet dhe më pas më finalen e madhe.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?