ARTE

Kejtlin Gjata çon Shqipërinë në Junior Eurovision

“Pakëz diell” e Kejtlin Gjatas është kënga që do përfaqësojë Shqipërinë në “Junior Eurovision Song Contest 2022” në Yerevan të Armenisë. Festa e madhe muzikore...

“Tradita” e ekspozuar, emrat më të njohur të pikturës shqiptare në GAT

Kishit menduar ndonjëherë që në brendinë e një hapësire si ajo që të ofron Galeria e Artit të Tiranës të gjeni të ekspozuara disa...

“Metrofest 6” çelet me shfaqjen e teatrit lëvizës nga Rafael Hoxhaj

“Zhurma e kohës” është shfaqja që hap siparin e festivalit të veprës shqipe në Teatrin Metropol. Një shfaqje e teatrit lëvizës e krijuar dhe...

Veprat e Guri Madhit ekspozohen për herë të parë në Pisa të Italisë

Veprat e artistit të popullit Guri Madhi janë ekspozuar në Pisa të Italisë. Ekspozita  ''Motra përtej detit'' shpërfaq një copëz Shqipërie për publikun italian në...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

TË TJERA

“Koloneli Zog” në Durrës, shfaqja trajton kontradiktat e popujve të Ballkanit

Një trupë e përzgjedhur aktorësh, nën regjinë e Xhuliano Briskut kanë sjellë në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” një satirë të epokës në të...

Një mbrëmje me Maria Callas, 99 vjetori i sopranos sjell në COD zërat e rinj

Artist lind ose nuk je. Kjo frazë e Maria Callas bën edhe një herë shumëkënd të besojë se një artiste si ajo kishte një dhunti...

‘’Hapat’’ e regjisorëve të rinj, festivali i teatrit vë përballë artistët e skenës

Drama e një çifti mes karrierës dhe intimitetit të tyre, "Koncerti’" ishte shfaqja që hapi në skenën e teatrit eksperimental "Kujtim Spahivogli" siparin e...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Muaji i festivalit europian, në 35 qytete shfaqen filma në secilën gjuhë

Në Athinë, sikundër në 35 qytete evropiane, ka nisur muaji europian i filmit i organizuar nga Akademia Europiane e Kinemasë. Kinemaja Trianon, një nga kinematë...

Nga “Eposi i Kreshnikëve” te “Marubi”, Shqipëria bën gati katër dosje për në UNESCO

Ministrja e Kulturës Elva Margariti, ka bërë me dije se po përgatisin dosje të tjera që disa pjesë të trashëgimisë kulturore të vendit tonë...

Xhubleta shqiptare në UNESCO, Margariti: Puna ka nisur që në 2019, arsyeja

Xhubleta është tashmë pjesë e trashëgimisë kulturore jo-materiale botërore nën mbrojtjen e UNESCO- s. Veshja tradicionale e grave të Malësisë, më shumë se 4 mijë...

Xhubleta 4 mijë vjeçare në UNESCO! Margariti jep lajmin

Xhubleta është tashmë pjesë e trashëgimisë kulturore jomateriale botërore nën mbrojtjen e UNESCO- s. Veshja tradicionale e grave të Malësisë, më shumë se 4 mijë...

Vlora çel festën, për 3 ditë promovohen produktet artizanale e të kulinarisë

Sipari i aktiviteteve të 110-vjetorit të Pavarësisë në Vlorë u çel të shtunën me një panair me produkte ushqimore dhe artizanale vendase. Panairi u organizua...

“Fotoreporteri në kohën e duhur, në vendin e duhur” e Setboun në muzeun “Marubi”

Muzeu kombëtar i fotografisë në Shkodër “Marubi” shfaqi për të apasionuarit e fotografisë koleksionin e Michel Setboun "Fotoreporteri në kohën e duhur, në vendin...

60 vjetori i teatrit “Petro Marko”, aktivitete dhe vlerësime për artistët vlonjatë

Kremtohet 60 vjetori i krijimit të teatrit profesionist të Vlorës. Ky jubile i gjen artistët dhe teatrin me një godinë të rikonstruktuar. Në skenën e...

Nedim Vlora, nipi i Ismail Qemalit hap në “COD” thesarin e familjes

Një ekspozitë tejet e veçantë është çelur të enjten në hapësirën e Qendrës për Hapje dhe Dialog në praninë e Nedim Vlorës, nipit të...

Historia e notareve siriane, Netflix sjell aventurën e dhimbshme të dy motrave

Një histori pikëlluese por që ia vlen të tregohet. Ajo rrëfen realitetin me të cilin përballen refugjatët. “Notaret” është një biografi e re në...

Filmi që na çon në OSCARS 2023, së shpejti premierë në Tiranë

Në Tiranën e ditëve të sotme, dy djem në të tridhjetat, Agimi dhe Gëzimi, vëllezër binjakë të cilët nuk mund të dëgjojnë, mësojnë se...

Ekspozita, pjesa e panjohur e Frida Kahlo-s

Një ekspozitë në trajtën e një rrugëtimi në jetën dhe veprën e piktores meksikane Frida Kahlo do tw hapet për publikun në Reel Store nga e...

Fabulat e Kadaresë, Ferit Lamaj prezanton dy libra të rinj në shtëpinë e shkrimtarit

Satira dhe sarkazma kadarean është libri i fundit i shkrimtarit Ferit Lamaj. Një seri fabulash, që marrin shkas nga krijimtaria kadareane. “Lindi libri thjesht duke lexuar ''Kohë e...

Protestat shënjestrojnë artin, kryeveprat botërore pre e aktivistëve të klimës

Aktivistët e çështjeve klimatike nëpër botë vijojnë të kenë në shënjestër vepra të njohura të artit botëror për t’i dhënë zë çështjeve të tyre....

“Dhe yjet rrinë vështrojnë”, ekspozita e fundit e piktorit Gazmend Leka

Ata i shohim çdo ditë, në skutat e qytetit, por edhe në rrugët e ndriçurara të tij teksa yjet rrinë i vështrojnë. Piktori Gazmend...

Restaurohet filmi “Tana”, premiera edhe në Korçë

Filmi i parë artistik shqiptar "Tana" u restaurua duke e sjellë në cilësi më të mirë audiovizuale. Filmi është transmetuar në Korçë, duke plotësuar amanetin...

“Ukraina në 10 orë”, ekspozita e Ben Blushit çelet në Prishtinë

Një copë e tragjedisë dhe bukurisë së Ukrainës, përmes syrit të autorit të njohur Ben Blushi, erdhi të hënën në Prishtinë. Para publikut kosovar u...

Familja e Freddie Mercury-t dogji gjithçka të tijën kur ai vdiq, përveç një gjëje

Freddie Mercury ka qenë një nga ikonat e muzikës rock n'roll deri në moshën 45-vjeçare kur vdiq për shkak të komplikimeve nga SIDA. Vdekja e...

Filmi i fundit nga Tarantino, regjisori shuan kureshtjen për një projekt të ri 

Regjisori i famshëm amerikan Quentin Tarantino është përpjekur të shuajë kureshtjen e mendjeve kureshtare të fansave të tij, lidhur me projektin e tij të...

‘Të lindur së prapthi’, Rita Petro vjen në panair me një libër të ri 

Një rrëfim autobiografik, nisur nga individualiteti i një autoreje si Rita Petro e cila nuk ka aspak frikë ta konsiderojë veten të lindur së...

Ndahen çmimet e Panairit të Librit, Zija Çela shkrimtari më i mirë 

Janë ndarë mesditë e kësaj të shtune çmimet e edicionit të 25- të të panairit të librit. Shkrimtari më i mirë i vitit u...

TË FUNDIT

Shpërthen makina në lëvizje, dëmtohen 4 anëtarë të një familjeje në Kamëz

4 persona, anëtarë të një familjeje janë dëmtuar lehtë pasi automjeti me të cilin udhëtonin ka shpërthyer teksa ishte në lëvizje. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...

Topalli zbulon ditën e Berishës pas sulmit: Ja çfarë bëri

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli tregoi në “Now me Erla Mëhillin” aktivitetet e Sali Berishës pasi u godit me grusht në fytyrë nga...

Arben Ristani zbërthen Berishën: Pse i duhet revolucioni

Ish-deputeti demokrat Arben Ristani thotë se mënyra e vetme për të rrëzuar qeverinë është revolucioni. Në emisionin Now në Euronews Albania, Ristani u shpreh se...

“Sulm brutal, pamje të trishta”, Topalli revoltohet pas dhunimit të Berishës

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli e cilësoi një sulm brutal atë të Berishës më 6 dhjetor. Në “Now me Erla Mëhillin” ajo tha se...

Spahiu hedh dyshimet e forta: Pse Ramiz Aliaj ka qenë pjesë e pazarit në vitet ’90

Juristi Kreshnik Spahiu thotë se ish-presidenti Ramiz Aliaj ka qenë pjesë e pazarit që solli ndryshimin e sistemit në vitet '90. Në emisionin Now në...

Shabani përplaset me Topallin: Ju i shtruat tapetin Ramës me ndryshimet e vitit 2008

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli u përplas me kreun e “Nismës Thurje”, Endri Shabani në “Now me Erla Mëhillin” në një debat për...

MË TË SHIKUARAT

Arlind Qori hap arkivat: Jo veç studentët, ja kush e rrëzoi në të vërtetë komunizmin

Aktivisti Arlind Qori tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ishin vetëm studentët ata që rrëzuan komunizmin më 8 dhjetor 1990. “Është roli i...

Tiranë, arrestohet 35-vjeçari i shpallur në kërkim

Një person i shpallur në kërkim ka rënë në prangat e policisë së Tiranës. Forca "Shqiponja", mbështetur në inteligjencë informative, mbi vendndodhjen e një shtetasi...

“Rama autokrat”, Shabani sulmon kryeministrin: I prish shtëpitë njerëzve

Kryetari i “Nismës Thurje”, Endri Shabani tha në “Now me Erla Mëhillin” se kryeministri Edi Rama është autokrat. Ai kujtoi kohën e Enver Hoxhës ku...

Aksident me pasojë vdekje në Shkodër

Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur rreth orës 21:00 të së enjtes tek rreth rrotullimi Koplikut, Shkodër. Një 38-vjeçar me një mjet tip “Opel”...

Qeveria e Kosovës: Në veri policia e rendit, jo njësitë speciale

Policia e Kosovës njoftoi për rritjen e prezencës policore në katër komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe. Mediat serbe në veri...

Danimarkë, të infektuarit me COVID nuk do të izolohen më

Autoriteti Shëndetësor Danez njoftoi të enjten se izolimi nuk është më i detyrueshëm pas një testi pozitiv të koronavirusit. Agjencia nuk e konsideron më këtë...

“Edhe 14 ditë”, Netanyahu kërkon zgjatjen e afatit për formimin e qeverisë

Benjamin Netanyahu, kërkoi sot zgjatjen e afatit për formimin e qeverisë për 14 ditë, duke përmendur si arsye ngecjen e marrëveshjes për rolet e...

Chollet dhe Escobar pritet të vizitojnë Kosovën javën e ardhshme

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, pritet të nisë të hënën një vizitë në Kosovë. Ai pritet të jetë i shoqëruar nga i...

Ndahet nga jeta portieri Bujar Gogunja

Bujar Gogunja, portieri i klubit "Labinoti" dhe i Kombëtares në vitet 80’ ka ndërruar jetë. Gogunja rekordmen botëror, renditet i 38-i mes 438 emrave të...

Spahiu tregon prapaskenat: Si po i bën shantazh qeveria ambasadores Kim

Juristi Kreshnik Spahiu e cilësoi incident diplomatik të qëllimshëm Shqipëri-SHBA, njoftimin e MEPJ për nisjen e procedurave për zëvendësimin e ambasadores Yuri Kim. Në emisionin...

EMISIONI ILVA NOW

“Diçka serioze nuk shkon mes Ramës e Kim”, Topalli zbërthen deklaratën e qeverisë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jozefina Topalli thotë se deklarata e Ministrisë së Jashtme lidhur me zëvendësimin e ambasadores Yuri Kim tregon se diçka nuk...

Kurti në Vjenë takohet me Lajçak flasin për anëtarësime në BE

I dërguari special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka falënderuar Grupin e Socialistëve Demokrat për ftesën në Samitin e Liderëve të Ballkanit...

Tirana “qyteti i sportit”, “kryeqyteti i europian i rinisë” i kalon Lubinit

Tirana mbylli sot vitin si “Kryeqyteti Europian i Rinisë”, duke ja kaluar stafetën për vitin 2023 qytetit Lubin në Poloni. Dafina Peci, drejtoreshë e...

Luhatjet në tregje| Nafta ulet, ushqimet jo

Çmimet e ushqimeve bazë që kontrollohen nga Bordi i Transparencës qëndrojnë të fiksuara prej disa muajsh. Me gjithë luhatjet në tregjet ndërkombëtare, në vendin tonë...

Nga Macron te Berlusconi, liderët që kanë rënë pre e sulmeve në publik

Goditja nga një qytetar i kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha më 6 dhjetor nuk është fenomen i panjohur në arenën ndërkombëtare. Sulmi nga...

Chollet: Zgjedhjet në Veri duhet të shtyhen

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i tha Zërit të Amerikës se zgjedhjet për kryetarë të komunave në veri të Kosovës, duhet të shtyhen...

Zvicra njeh pensionet e shqiptarëve, përfitojnë 3 mijë persona

Parlamenti zviceran ka miratuar këtë të enjte me 129 vota pro dhe 52 kundër marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë. Nga kjo marrëveshje përfitojnë rreth...

MË SHUMË NGA ARTE

“Epitafi i Perikliut” në shqip, Vangjel Dule sjell botimin e rëndësishëm

''Epitafi i Perikliut" është libri që sjell politikanin Vangjel Dule në profesionin e përkthyesit. Fjalët e fundit të qytetarit të parë të Athinës, fjalimi më emblematik...

Hapet panairi i librit, më shumë se 97 shtëpi botuese nga mbarë trevat shqipfolëse

Panairi i librit në Tiranë ka nisur paraditen e kësaj të mërkure. Rreth 97 shtëpi botuese dhe një sërë botimesh të reja, shkrimtarësh dhe...

Lufta ndaj trafikimit të trashëgimisë, në kërkim të objekteve të grabitura 

Lufta kundër trafikimit të objekteve të trashëgimisë kulturore mbetet një sfidë për Ministrinë e Kulturës. Të martën u nënshkrua një marrëveshje me Ministrinë e...

95 shtëpi botuese në Panairin e Librit, Ymeri: Punojmë vetëm për 20% të shqiptarëve

Edicioni i 25- të i Panairit të Librit e gjen lexuesin shqiptar më të palexuar se 25 vite më parë. Në datat 16- 20...