Ashpërsohen luftimet, forcat ruse bombardojnë në Ukrainën Lindore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Re të mëdha tymi në horizont treguan ashpërsimin e luftimeve në Donjeck, në lindje të Ukrainës. Shkëmbimi i zjarrit mes artilerive ruse dhe atyre ukrainase po shkakton një vazhdë viktimash nga të dyja palët.

Sipas autoriteteve ukrainase, bilancit të viktimave nga radhët e ushtrisë i shtohen edhe 6 civilë të vrarë nga bombardimet ruse, si dhe 21 të plagosur.

Forcat ruse vijojnë përpjekjet për të rrethuar ato ukrainase. Pak ditë më parë ato morën nën kontroll pjesën dërrmuese të rajonit të Luhanskut, pasi bombarduan për disa javë Severdonjeckun dhe Lisiçanskun.

- Advertisement -

Guvernatori i Luhanskut denoncoi të premten se shkalla e shkatërrimit është aq e madhe sa Severodonjecku ndodhet në prag të një katastrofe humanitare.

Ndërkohë, ekipi i një televizioni francez që ka vizituar të dyja frontet ka deklaruar se bombat binin në të dyja anët.

Sipas tij, jo vetëm ushtritë janë të rraskapitura pas muajsh të tërë luftë, por edhe banorët në të dyja anët thonë se situata nuk përballohet më.

Edhe pse me intensitet të ndryshëm, lufta vijon të jetë e pranishme edhe në zona të tjera të vendit. Në Kiev autoritetet deklaruan se kishin shkatërruar një depo municionesh ruse dhe kishin eliminuar shumë ushtarë në provincën e pushtuar të Khersonit.

Nga ana e saj, Moska u kundërpërgjigj duke deklaruar se kishte shkatërruar dy anije luftarake në Odesa, porti i vetëm ukrainas në Detin e Zi që nuk është në duart e rusëve dhe se kishin sulmuar me raketa ushtarët ukrainas që kishin vendosur flamurin kombëtar në Ishullin e Gjarprit, pas tërheqjes ruse.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

TË FUNDIT

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×