English

Astronomët zbulojnë vrimën e zezë më masive yjore në Rrugën e Qumështit deri më sot

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Astronomët kanë zbuluar vrimën e zezë më masive yjore në Rrugën e Qumështit deri më sot.

- Advertisement -

Vrima e zezë e sapo zbuluar është 33 herë më e madhe se Dielli dhe është 2000 vite dritë larg, raportoi Sky News.

Një vrimë e zezë yjore ose vrimë e zezë me masë yjore është një vrimë e zezë e formuar nga kolapsi gravitacional i një ylli, dhe ato që janë gjetur deri më tani në Rrugën e Qumështit kanë qenë rreth 10 herë më e madhe se Dielli.

Shkencëtarët nga misioni Gaia i Observatorit Jugor Evropian e vunë re vrimën e zezë pasi një yll u vëzhgua duke u “lëkundur” ndërsa rrotullohej rreth zonës, të quajtur Gaia BH3.

“Askush nuk priste të gjente një vrimë të zezë kaq të madhe afër, e cila nuk është zbuluar deri më tani”, tha Pasquale Panuzzo, një astronom në Qendrën Kombëtare për Kërkime Shkencore në Observatorin në Paris.

Sipas tij, një zbulim i tillë ndodh një herë në jetën e një studiuesi.

Gaia BH3 është vrima e dytë e zezë më e afërt me Tokën dhe ndodhet në konstelacionin Shqiponja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?