Autobusi-market në Gjermani, udhëton në zonat e largëta rurale për të çuar ushqime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në fshatin e Lohnit, në perëndim të Gjermanisë, ku e vetmja ushqimore mbylli dyert më herët gjatë vitit, banorët tashmë e bëjnë pazarin në bordin e një autobusi të kthyer në market, që ndalon në sheshin e fshatit një herë në javë.

Për 90 minuta, banorët kanë shansin të blejnë gjërat bazike, pa dashur të marrin makinën dhe të udhëtojnë për tek dyqani më i afërt.

Supermarketi me rrota është një projekt pilot i përgatitur nga kompania e tretë më e madhe e shitjes së ushqimeve REËE, kompania shtetërore e hekurudhave Deutsche Bahn dhe një kompani transporti.

- Advertisement -

Autobusi filloi të qarkullonte në muajin mars, duke u ndalur në fshatrat ruralë të landid Hese, ku dyqanet tradicionale janë bërë gjithnjë e më të rralla, duke i kthyer disa zona në shkretëtira ushqimore.

Për thuajse 600 banorët e fshatit Lohne, ku ballkonet janë të dekoruara me lule, mbërritja e autobusit-market është e mirëpritur, pasi dyqani i vetëm që kishte u mbyll përgjithmonë në pranverë.

I parkuar në sheshin e fshatit, mjeti 18 metra i gjatë mban 950 produkte ushqimore të përditshme.

Supermarketi me 4 rrota është kthyer gjithashtu në një pikë takimi, sidomos për të moshuarit, që në këtë mënyrë mund të shkëmbejnë dy fjalë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×