Autoritetet italiane strehojnë refugjatët ukrainas në asetet e sekuestruara

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gilles Andre’ Ielo është kryebashkiaku i një qyteze me rreth 14 mijë banorë jashtë Milanos. Ai nuk mendonte kurrë se gjatë mandatit të parë do të përballej me efektet e luftës në Ukrainë.

Ai shoqëroi ekipin e ENW tek një shtëpi ku është strehuar një familje ukrainase, që i ka shpëtuar tmerreve në Buça.

Por kjo nuk është një pronë e zakonshme. Ajo i përkiste ‘Ndrangheta-s, një nga organizatat kriminale të stilit mafioz më të fuqishme në botë. Sot, falë mbështetjes së kryebashkiakut dhe komunitetit lokal, familja ukrainase mund të ndihet e sigurt sërish.

- Advertisement -

“Kur erdha këtu, në fillim nuk ndihesha mirë pasi më përndiqnin bombardimet dhe pamjet e njerëzve të vrarë. Por tani ndihem më mirë”, thotë refugjatja ukrainase, Galyna Tkach.

Familja prej 5 anëtarësh u largua pak përpara pushtimit rus. Ata nuk duan të flasin për ato ditë, pasi ndjejnë ende dhimbje. Tetiana tregon vetëm se shtëpia e re i kujton asaj banesën nga e cila u detyruan të largoheshin. Ajo shpreson se një ditë do të kthehet atje.

“Do të donim të ktheheshim qoftë edhe për një javë për të parë të afërmit, për të marrë dokumentet dhe sendet personale dhe më pas të kthehemi sërish”, u shpreh Tetiana Prysiazhniuk, një tjetër refugjate ukrainase.

Kryebashkiaku deklaron se komuniteti vendas luajti një rol kyç.

“Jam krenar për mënyrën se si gjithë komuniteti e menaxhoi këtë situatë. Përballë një emergjence si kjo nevojitej një përgjigje e menjëhershme dhe ky qytet bëri maksimumin”, theksoi Gilles Andre’ Ielo.

Drejtori i Agjencisë Kombëtare për Menaxhimin e Aseteve të Sekuestruara sqaron se konvertimi i pronave të konfiskuara u dërgon një mesazh simbolik organizatave kriminale.

“Është fakt se kjo pronë i është kthyer komunitetit. I njëjti komunitet që vuajti nga aktivitetet kriminale. Por kjo është edhe një mënyrë për të sfiduar mafian. Ne po i tregojmë asaj se pronat e saj po përdoren për qëllime sociale”, deklaroi Bruno Corda.

Avantazhi për këtë veprim është i dyfishtë. Si familja ukrainase dhe komuniteti vendas i Reskaldinës kanë mundur të fillojnë një jetë të re.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×