English

‘Avionët kërcënim bërthamor’, Moska reagon ashpër pas ndihmës së SHBA për Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm rus thotë se dërgimi i avionëve F-16 nga SHBA është një hap i gabuar. Sipas tij, ky vendim do të bëjë që Moska të cilësojë Ukrainën si një rrezik bërthamor.

- Advertisement -

Rusia ka reaguar ashpër pas vendimit të vendeve të NATOs për të rritur ndihmën ushtarake ndaj Ukrainës. Ministri i Jashtëm rus, Sergei LAvrov thotë se dërgimi i armatimeve të rënda në Ukrainës është një hap i gabuar i aleancës.

Në një intervistë për median ruse, Lavrov thotë se dërgimi i avionëve luftarakë F-16 nga shtetet e Bashkuara të Amerikës në Ukrainë është një hap që kërcënon seriozisht përkeqësimin e konfliktit.

Sipas tij, këta avionë janë në gjendje të transportojnë armë bërthamore dhe prania e tyre në territorin e Ukrainës, për Moskën do të konsiderohet si një rrezik bërthamorë.

Lavrov thotë se ka informuar shtetet që kanë fuqi bërthamore, si SHBA, Britania e Madhe dhe Franca mbi rrezikun që paraqet një zhvillim i tillë. Kreu i diplomacisë rusë thotë se Ukraina do të cilësohet si një kërcënim bërthamor nga Rusia dhe do të ndërmerren hapat e duhur.

Duke komentuar samtin e NATO-s, Lavrov deklaroi se SHBA dhe aleatët e saj po e çojnë situatën në një përplasje me Rusinë dhe sipas tij një zhvillim i tillë i ngjarjeve mund të ketë pasoja katastrofike për të gjithë botën.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?