Avokati i Popullit, Bushka: Javën e ardhshme Kuvendi pritet të hapë procesin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Javën e ardhshme Kuvendi pritet të hapë thirrjet për avokatin e popullit.

Në një intervistë për Euronews Albania, kryetarja e komisionit të ligjeve, Klotilda Bushka deklaroi se personat e interesuar do të kenë 20 ditë kohë për të dorëzuar aplikimet.

“Procesi duhet të fillojë nga e para për plotësimin e vakancës së avokatit të popullit dhe si rregull duhet të fillojë menjëherë. Kështu që në ditët në vijim komisioni i çështjeve ligjore do të shpallë vakancën dhe do të kërkojë shërbimeve të kuvendit të fillojnë procedurën për hapjen e thirrjes për shprehje interesi nga të gjithë kandidatët që do të duan të jenë në këtë pozicion në të ardhmen,” – u shpreh Bushka.

- Advertisement -

Ajo tregon se mazhoranca do të synojë që të gjejë një konsesus me opozitën. Për këtë votim, kërkohen 84 vota të cilat partia socialiste nuk i ka. 

“Kur kërkohet një shumicë e cilësuar nënkuptohet një dakordësi midis palëve, ama edhe dakordësia nuk do të thotë që palët nuk do të duhet të dialogojnë dhe të jenë në pozicione që është ky kandidat se i takon një force të caktuar politike dhe kjo vendimmarrje duhet bërë,” – sqaroi Bushka.

Në mungese të gjetjes së një gjuhe të përbashkët, kryetarja e komisionit ë ligjeve nuk përjashton mundësinë e mbështetjes me firma të një kandidati nga grupi parlamentar socialist.

“Nuk kemi vendosur ende për këtë, të shohim kush janë kandidatët. Si rregull besoj se një traditë do të ndiqet siç është ndjekur më parë por sigurisht që dialogu dhe maturiteti politik duhet të jenë në nivelin më të lartë këtë herë,” – tha ajo.

Në fund të dhjetorit, mazhoranca dhe opozita nuk u dakordësuan në parlament për të votuar avokatin e ri të popullit. Mbetet për të parë nëse politika gjatë këtij sesioni do të kenë vullnetin për të votuar me shumicë të cilësuar avokatin e ri të popullit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

TË FUNDIT

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×