Baleti bashkon Ukrainën dhe Rusinë, shfaqja në Napoli të Italisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga era e luftës në ritmin e kërcimit. Balerinët nga Ukraina, Rusia e të tjera shtete vallëzuan së bashku në Teatrin San Carlo në Napoli, në një natë gala në solidaritet me popullin e Ukrainës.

Vallëzimet u udhëhoqën nga prima ballerina ruse Olga Smirnova e cila në shenjë proteste kundër luftës u largua nga Teatri Boloshoi në Moskë, e po ashtu nga prima ballerina ukrinase Anastasia Gurskaya, e cila është larguar nga Kievi.  Ato dëshironin të jepnin mesazh paqeje dhe shprese.

“Mendoj se është e rëndësishme  që në këtë situatë, në këtë kohë, të jemi bashkë në skenë, të bëjmë një gjë të vogël, gjënë më të vogël që mund të bëjmë për Ukrainën. Mendoj se ky është qëllimi kryesor për të gjithë ne”, u shpreh Olga Smirnova.

- Advertisement -

“Unë mendoj se të gjithë njerëzit duhet të ndihmojnë Ukrainën tani dhe jam vërtet e nderuar që mund ta bëj.Është vërtet e rëndësishme për mua”, tha balerina tjetër, Anastasia Gurskaya.

Biletat për Mbrëmjen Gala u shitën brenda pak ditësh, por u ndesh gjithashtu me protesta nga konsullata dhe komuniteti ukrainas në Napoli, duke dënuar praninë e rusëve që kërcenin përkrah ukrainasve. Nuk është e lehtë të dërgosh mesazhe paqeje në vazhdën e lajmeve dhe imazheve të krimeve të supozuara të luftës ruse kundër civilëve ukrainas.

“Kur u mblodhën për të filluar provat, ukrainasit dhe rusët u përqafuan me njëri-tjetrin me një forcë të madh. Nuk kishte asnjë gëzim në atë takim. Kishte gravitacion, sepse disa prej tyre kanë prindër në Rusi që janë kundër vendimit të tyre për t’u larguar nga vendi”, tha  Stéphane Lissner, drejtor Artistik i Teatrit San Carlo

Grumbullimi i fondeve është ajo që popullit ukrainas i nevojitet tani, por ata gjithashtu do të kenë nevojë për paqe dhe shpresë në të ardhmen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

TË FUNDIT

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×