Bashkimi Evropian heq sanksionet ndaj disa miliarderëve rusë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian ka hequr sanksionet ndaj tre oligarkëve rusë, të ndëshkuar më parë për rolin e tyre në pushtimin e Ukrainës.

Blloku 27-anëtarësh ngriu asetet dhe ndaloi rreth 1.600 individë dhe entitete ruse që të hynin në territorin e tij pas nisjes së luftës.

Sipas disa zyrtarëve evropianë, që kanë folur në kushte anonimati, kjo paketë sanksionesh u zgjat me 6 muaj të tjerë.

- Advertisement -

Tani, tre personat që janë hequr nga lista e zezë e BE-së janë biznesmenët Grigori Berezkin, Farkhad Akhmedov dhe Aleksander Shulgin.

Oficeri i ushtrisë ruse Georgi Shuvaev, që mbeti i vrarë në Ukrainë, u hoq gjithashtu nga lista.

Shfuqizimi i sanksioneve vjen teksa Brukseli po përballet me aksione ligjore të shumta të ndërmarra nga oligarkët rusë.

Sipas BE-së, Grigori Berezkin, grupi i të cilit, ESN, ka interesa në sektorët e medias dhe energjisë, është i afërt me Putin dhe kompanitë e tij kanë mbështetur materialisht Moskën.

Miliarderi Farkhad Akhmedov, i lindur në Kazakistan dhe aktiv në sektorin e energjisë konsiderohet gjithashtu një aleat kyç i Kremlinit.

Ndërsa Aleksander Shulgin, pronar i platformës së tregtisë online “Ozon”, mori pjesë në një takim të oligarkëve rusë dhe presidentit Putin, që u mbajt në fillim të pushtimit. Takimi kishte si synim mbështetjen e luftës nga biznesmenët rusë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×