English

Bashkimi Europian shton në listën e terroristëve udhëheqësin e Hamasit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Listës së terroristëve të BE-së i është shtuar të martën dhe udhëheqësi politik i Hamasit, Yahya Sinwar. Kjo masë e ndërrmarrë ndaj tij, e lejon bllokun të ngrijë fondet dhe pasuritë financiare, në vendet anëtare të unionit dhe të ndalojë operatorët me bazë në BE të vënë burimet ekonomike në dispozicion të tij.

- Advertisement -

Sinwar, komandant i forcave të armatosura të Hamasit, i është shtuar po të njëjtës listë në Shtetet e Bashkuara, në vitin 2015. Raportohet që ai të jetë përfshirë në sulmin vdekjeprurës të 7 tetorit që provokoi luftën me Izraelin. Që nga ky moment, edhe Mbretëria e Bashkuar e vuri atë në shënjestër në një paketë sanksionesh dhjetorin e kaluar.

Yahya Sinwar bëhet kështu udhëheqësii tretë i lartë i Hamasit që sanksionohet personalisht nga BE, pas Mohammed Deif dhe Marwan Issa, komandantë të lartë të krahut ushtarak të Hamasit. Qëllimi i këtyre sanksioneve synon “mbytjen” e burimeve finanaciare të Hamasit dhe parandalimin ne militantëve të Sinwar për të ndërmarrë aksione të tjera luftarake.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?