BE: Herët për të menduar dozën e katërt të vaksinës anti-COVID

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një dozë e katërt e vaksinës anti-COVID nuk duhet marrë ende në konsideratë.

Ky është konkluzioni i zyrtarëve evropianë të shëndetësisë, të cilët e rekomandojnë dozën e katërt për personat mbi 80 vjeç.

Në një deklaratë të përbashkët të mërkurën, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) dhe Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) thanë se kishin shqyrtuar të dhënat për një dozë të katërt të vaksinave COVID-19 të dorëzuara nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna Inc.

- Advertisement -

Ato përfshinin të dhëna nga Izraeli, ku hulumtimi ka treguar se një përforcues i katërt ofron mbrojtje në sasi jo shumë të madhe.

E gjithë kjo sidoqoftë, bie në kontraditë me udhëzimin e lëshuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA), e cila vendosi javën e kaluar që amerikanët 50 vjeç e lart mund të marrin një përforcues të katërt për COVID-19 nëse kanë kaluar të paktën katër muaj nga vaksinimi i tyre i fundit.

Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) më vonë rekomanduan vaksinën shtesë si një opsion, por nuk e bënë atë emergjente.

Rekomandimet evropiane vijnë pasi vende të shumta në të gjithë kontinentin kanë hequr pothuajse të gjitha kufizimet e tyre për COVID-19 dhe po luftojnë ndërkohë me një rritje të infektimeve nxitur nga nënvarianti jashtëzakonisht ngjitës i omicron BA.2.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×