BE-ja miraton ilaçin për të parandaluar bronkitin tek fëmijët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian sapo ka miratuar një trajtim të ri për parandalimin e një virusi të zakonshëm dhe shumë ngjitës që shkakton bronkitin tek foshnjat.

Kompantia AstraZeneca e Britanisë së Madhe dhe Sanofi e Francës thanë të premten ilaçi i tyre i sapomiratuar ‘nirsevimab’, është trajtimi i parë për të parandaluar sëmundjet e rënda të shkaktuara nga virusi “sincicial” i frymëmarrjes (RSV) tek foshnjat.

Ky lloj virusi infekton pothuajse të gjithë fëmijët deri në moshën dy vjeçare, thanë kompanitë, shkruan Euronews. 

- Advertisement -

Shkaku më i zakonshëm i bronkiolitit, është një infeksion respirator që mund t’i sëmurë rëndë foshnjat dhe shkakton shtrimin e tyre në spital.

Në Shtetet e Bashkuara, produkti është ende nën shqyrtim si një terapi e mundshme përparimtare.

Teknikisht nuk është një vaksinë, por një trajtim me antitrupa, i cili rrit imunitetin tek foshnjat.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

TË FUNDIT

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

Përmbyset autobusi në Tiranë, plagosen tre pasagjerë (FOTO)

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” në Tiranë. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se një autobus ka dalë...

Gazetari: Alibeaj ka frikë të futet në zgjedhje, e do Berishën si alibi për humbjen

Gazetari Gëzim Saliu tha se Alibeaj po kërkon të negociojë me grupin e Berishës për zgjedhjet në mënyrë që ta ketë atë si alibi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×