English

BE-ja pajtohet për ndihmën e re për ushtrinë ukrainase

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilli Evropian ka ratifikuar një marrëveshje të arritur një javë më parë nga shtetet anëtare për rritjen e mbështetjes së Bashkimit Evropian për forcat e armatosura ukrainase. Ndihma për të cilën u pajtua BE-ja kap vlerën prej 5 miliardë eurosh, që do të jepet përmes një fondi të dedikuar për ndihmë, tha Këshilli përmes një njoftimi.

- Advertisement -

“Ne këtë fond ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën që të mbrojë veten nga lufta e agresionit të Rusisë, duke i ofruar çfarëdo që i duhet për aq kohë sa i duhet”, tha shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell.

BE-ja do të përdorë paratë për të financuar blerjen e pajisjeve ushtarake vdekjeprurëse dhe jovdekjeprurëse dhe për trajnim, u tha në deklaratë.

Këshilli po ashtu ka miratuar rregullat për prokurimin e përbashkët të këtyre pajisjeve nga kontraktorët e mbrojtjes nga Norvegjia dhe BE-ja.

Me 5 milionë euro të miratua të hënën, tavani i këtij fondi tashmë është vendosur të jetë 17 miliardë euro për periudhën 2021-2027.

Javën e kaluar, ambasadorët e 27 shteteve anëtare të BE-së kishin miratuar këtë fond për Ukrainën, e cila po përballet me pushtimin që Rusia nisi në shkurt të vitit 2022.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

  • Etiketimet
  • BE
spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?