Bërnabiç: Do kërkojmë gjithçka për Kosovën në përputhje me Rezolutën 1244

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për tensionet në veri, duke e cilësuar atë si një njeri të papërgjegjshëm që sjell konflikt të armatosur.

Sipas saj, komuniteti ndërkombëtar po hesht për lëvizjet e Kurtit, shkruan Euronews Serbia.

“Jam jashtëzakonisht e shqetësuar, ishte e vështirë të flija mbrëmë. Albin Kurti na solli të gjithëve, serbëve dhe shqiptarëve, në prag të luftës, por nuk e bëri i vetëm”, theksoi ajo.

- Advertisement -

Bërnabiç nënvizoi se serbët nuk janë të mbrojturnë Kosovë, as në jug e as në veri të Ibrit, dhe shtoi se Serbia është afër të kërkojë kthimin e forcave të saj, sipas rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Besoj se sot presidenti Aleksandër Vuçiç do të japë më shumë informacion për këtë, për takime të shumta dhe se Serbia ka të drejtë të kërkojë kthimin e forcave të saj në territorin e Kosovës sipas Rezolutës 1244, sepse KFOR-i nuk po e bën atë”, u shpreh ndër të tjera kryeministrja serbe.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit

"Fleta e votimit këtë herë do të jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit vendore. Duhet ta pranojmë që për shkak të...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

TË FUNDIT

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit

"Fleta e votimit këtë herë do të jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit vendore. Duhet ta pranojmë që për shkak të...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se informimi i qytetarëve, në lidhje me votimin për Këshillin Bashkiak, nuk është detyrë e Komisionit Qendror...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×