Beteja në Severodonetsk do vendosë fatin e rajonit të Donbasit, thotë Zelenski

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se në qytetin e Severodonetsk po zhvillohet një betejë e ashpër kundër forcave ruse.

Sipas tij, fati i rajonit të Donbasit do të vendoset nga lufta që po zhvillohet në qytetin lindor, shkruan CNN.

“Kjo është një betejë shumë e ashpër, shumë e vështirë. Ndoshta një nga më të vështirat gjatë gjithë kësaj lufte. Në shumë mënyra, fati i Donbasit tonë po vendoset atje”, u shpreh presidenti.

- Advertisement -

Qyteti i afërt me Severodonetsk, Lysychansk është gjithashtu një objektiv i drejtpërdrejtë për artilerinë ruse.

I ndodhur më lart se Severodonetsk, kontrolli atje i jep ushtrisë dominim të të gjithë zonës. Por, pavarësisht bombardimeve të vazhdueshme, disa vendas ende refuzojnë të largohen.

 “Ne punojmë gjithë jetën që të kemi një çati mbi kokë, prandaj ne nuk duam të shkojmë diku ku nuk do ta kemi çatinë tonë. Ka shumë njerëz në qytetin tonë që nuk u larguan, sepse ata punuan gjithë jetën për banesën e tyre”, theksoi një banor i Lysychansk.

Bombardime të reja ka patur edhe në rajonin verior të Kharkiv të Ukrainës. Pesë persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën. Sulmet dëmtuan shtëpi dhe një supermarket.

Ushtria ruse tha se kishte përdorur raketa me precizion të lartë për të goditur një fabrikë riparimi të blindave pranë qytetit.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Asgjësohen 140 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Finalizohet faza e dhjetë e megaoperacionit policor antikanabis të koduar “Territor i pastër”. Asgjësohen 140 bimë narkotike cannabis sativa, që u gjetën të kultivuara në...

1 qershori, dhjetëra aktivitete nga bashkitë në juglindje për festën e fëmijëve 

Me dhjetëra aktivitete për fëmijët janë mbajtur në juglindje të vendit në këtë 1 Qershor. Ka qenë bashkia e Korçës e cila në një event...

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

TË FUNDIT

Asgjësohen 140 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Finalizohet faza e dhjetë e megaoperacionit policor antikanabis të koduar “Territor i pastër”. Asgjësohen 140 bimë narkotike cannabis sativa, që u gjetën të kultivuara në...

1 qershori, dhjetëra aktivitete nga bashkitë në juglindje për festën e fëmijëve 

Me dhjetëra aktivitete për fëmijët janë mbajtur në juglindje të vendit në këtë 1 Qershor. Ka qenë bashkia e Korçës e cila në një event...

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

Konflikti në veri të Kosovës, Blinken bën thirrjen e fortë nga samiti i NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×