Bezos kritikon thirrjen e Biden për uljen e çmimit të karburanteve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Themeluesi i kompanisë Amazon, Jeff Bezos ka kritikuar thirrjen e presidentit amerikan, Joe Biden i cili kërkoi nga kompanitë e tregtimit të karburanteve, që të ulin çmimet në pompa.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Bezos ka ironizuar administratën e Biden, duke thënë se rritja e infacionit është kthyer në problem për Shtëpinë e Bardhë, shkruan Reuters.

“Oh. Inflacioni është një problem shumë i rëndësishëm për Shtëpinë e Bardhë për të vazhduar të bëjë deklarata të tilla. Është ose një keqdrejtim i drejtpërdrejtë ose një keqkuptim i thellë i dinamikës bazë të tregut”, u shpreh ai në Twitter.

- Advertisement -

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre hodhi poshtë kritikat nga Bezos, duke argumentuar se çmimet e naftës kishin rënë me rreth 15 dollarë për fuçi në muajin e kaluar, ndërsa çmimet në pompë kishin rënie më të lehtë.

Në muajin maj, Bezos akuzoi Biden se mashtron publikun amerikan dhe fajësoi administratën e tij për rritjen e inflacionit në vend.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×