Biden: Linjat e komunikimit me Kinën do të mbeten të hapura

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden tha sot, në Samitin e Azisë Lindore në Phnom Penh, se linjat e komunikimit me Kinën do të mbeten të hapura, edhe pse dy vendet konkurrojnë, për të siguruar që ato të mos hyjnë në konflikt, njoftoi sot Shtëpia e Bardhë.

Biden është në Kamboxhia së bashku me liderë të tjerë botërorë për samitin e ASEAN-it të udhëhequr nga liderët e Azisë Juglindore, raportoi Reuters.

Biden do të takohet me Xi nesër për herë të parë që nga marrja e detyrës si president, me shqetësimet e SHBA për Tajvanin, luftën në Ukrainë dhe ambiciet bërthamore të Koresë së Veriut në krye të agjendës së tij.

- Advertisement -

Biden dhe Xi do të takohen në ishullin indonezian Bali përpara samitit vjetor të Grupit 20 (G20), i cili mbledh së bashku liderët e ekonomive më të mëdha të zhvilluara në botë.

Takimi i shumëpritur vjen pasi marrëdhëniet mes dy vendeve kanë rënë në nivelin më të ulët në dekada, sipas Reuters.

“E di që po bëhem më i fortë, por nuk kam nevojë për të. E njoh Xi Jinping, kam kaluar më shumë kohë me të se çdo lider tjetër botëror”, u tha Biden gazetarëve në Kamboxhia.

Ai theksoi se ka pasur gjithmonë biseda të sinqerta me presidentin kinez dhe se “asnjëherë nuk e gjykon keq se ku qëndron secili prej nesh”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

TË FUNDIT

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×