English

Biden: Mbështetja e SHBA-së për Izraelin varet nga mbrojtja e civilëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan, Joe Biden, i tha kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se mbështetja amerikane në të ardhmen për luftën në Gazë varet nga hapat e rinj për mbrojtjen e civilëve dhe punëtorëve të ndihmës.

- Advertisement -

Biden zhvilloi një bisedë telefonike me Netanyahun më 4 prill disa ditë pasi sulmet ajrore izraelite vranë shtatë punëtorë të ndihmës në Gazë, duke ndërlikuar edhe më shumë raportin gjithnjë e më të tensionuara mes udhëheqësve.

“Ai [presidenti Biden] e bëri të qartë se Izraeli duhet të njoftojë dhe zbatojë një seri specifike të hapave konkretë dhe të matshëm për të adresuar çështjen e mbrojtjes së civilëve, të dhimbjes humanitare dhe të sigurisë së punëtorëve të ndihmës”, tha Shtëpia e Bardhë përmes një deklarate pas bisedës telefonike.

“Ai e bëri të qartë se politika amerikane sa i përket Gazës do të përcaktohet në bazë të vlerësimit tonë lidhur me veprimet e Izraelit për këto hapa”.

Biden po ashtu i tha Netanyahut se “është thelbësor një armëpushim i menjëhershëm” dhe i bëri thirrje Izraelit që të arrijë një marrëveshje armëpushimi “pa vonesa”, tha Shtëpia e Bardhë.

Biseda mes Bidenit dhe Netanyahut u zhvillua pasi organizata Kuzhina Qendrore Botërore bëri thirrje për hetim të menjëhershëm ndaj sulmit ajror izraelit.

Shtëpia e Bardhë tha se nuk ka në plan të kryejë hetimin e vet për këtë ngjarje, edhe pse i bëri thirrje Izraelit që të bëjë më shumë për të shmangur vrasjen dhe plagosjen e civilëve të pafajshëm dhe punëtorëve të ndihmës gjatë operacioneve që ata kryejnë në Gazë.

Lufta në Gazë nisi më 7 tetor, pasi Hamasi grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian  sulmoi jugun e Izraelit, duke vrarë afër 1.200 persona dhe duke rrëmbyer 250 të tjerë. Mbi 100 pengje u liruan vitin e kaluar në këmbim të lirimit të palestinezëve të burgosur nga Izraeli.

Izraeli u përgjigj me një prej sulmeve më vdekjeprurëse dhe shkatërruese ushtarake në Gazë, duke detyruar 80 për qind të popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Gazës të zhvendosen nga shtëpitë e tyre.

Si pasojë e sulmeve ajrore dhe tokësore, në Gazë janë vrarë afër 33.000 palestinezë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gazën e udhëhequr nga Hamasi.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?