Binjakët e lindur 18 javë para kohe regjistrohen në Librin e Rekordeve Guinness

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyrtarët e Librit të Rekordeve Guinness kanë shpallur Adia dhe Adriaal Nahadaraja nga Kanadaja, të lindura në javën e 22-të të shtatzënisë, si binjakët më të hershëm të lindur para kohe në botë.

Adija dhe Adrijal tani janë një vjeç dhe gjatë jetës së tyre të shkurtër tashmë janë përballur me probleme serioze shëndetësore, transmeton BBC.

Mjekët i thanë nënës së binjakëve, Shakina Rajendram, lindja e së cilës filloi në javën e 21-të, se fëmijët nuk kishin asnjë shans për të mbijetuar.

- Advertisement -

Siç tregoi Kevin Nahadaraj, babai i binjakëve të lindur para kohe, në spital u thanë se nuk mund t’i ndihmonin për një shtatzëni të tillë. Për fat të mirë, çifti mundi të transferohej në Spitalin Mount Sinai në Toronto, i cili ka një njësi të specializuar të kujdesit intensiv neonatal.

Nëse binjakët do të kishin lindur një orë më parë para javës së 22-të të shtatzënisë, spitali nuk do të ishte përpjekur t’u shpëtonte jetën.

Në fund, fëmijët kanë lindur dy orë pasi kanë hyrë në javën e 22-të të shtatzënisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

TË FUNDIT

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×