English

Bisedime në samitin e Maltës, Kiev-Moskë akuzojnë njëra-tjetrën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Formula e Paqes” për Ukrainën, e sugjeruar nga Volodymyr Zelensky është në fokus të diskutimeve në Maltë, ku po mbahet samiti i tretë ndërkombëtar.

- Advertisement -

Mbi 65 vende nga e gjithë bota janë të përfaqësuar, përveç Kinës që refuzoi pjesëmarrjen dhe Rusisë që nuk u ftua.

Nga ana e saj, Moska akuzoi të shtunën Ukrainën se kreu një sulm me dronë ndaj një impianti bërthamor në qytetin e Kurskut. Sipas mediave ruse, sistemet e mbrojtjes ajrore arritën të rrëzonin tre dronë, pjesët e të cilëve dëmtuan lehtë fasadën e godinës së impiantit nuklear.

Të shtunën, forcat ruse vazhduan bombardimin e rajonit të Khersonit. Në kryeqendrën e rajonit dhe në fshatrat përreth 7 persona mbetën të lënduar.

Më vonë gjatë së njëjtës ditë, të paktën tre shpërthime u dëgjuan në Krimenë e aneksuar. Mediat ukrainase raportuan se sistemet mbrojtëse ruse kishin hapur zjarr, por disa dronë të paidentifikuar kishin vazhduar fluturimin.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?