Bjellorusia, jashtë luftës, Tikhanovskaya: Trupat tona pro-ukrainase

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukrainasit kanë frikë se Rusia mund të hapë një front të ri lufte nga Bjellorusia, duke përfshirë direkt trupat bjelloruse.

Deri më tani, presidenti Lukashenko është shfaqur ngurrues për të dërguar ushtarët e tij në Ukrainë, edhe për shkak se ai nuk u beson shumë atyre. E këtij mendimi është disidentja bjelloruse, Svetlana Tikhanovskaya.

“86% e bjellorusëve janë kundër pjesëmarrjes së trupave tona në këtë luftë. Ushtria jonë është pjesë e shoqërisë sonë. Ata nuk duan të përqafojnë rrymën anti-ukrainase. Ndaj, dyshoj se ushtria jonë mund të detyrohet të bashkohet me atë ruse në territorin tonë. Ushtarët tanë do të dezertojnë, do të ndërrojnë krah, ose do të fshihen”- thotw Svetlana Tikhanovskaya, kryetare e opozitës bjelloruse.

- Advertisement -

A keni partizanë në Bjellorusi?

“Po, ne kemi partizanë. Është detyra jonë të kemi. Ata shkatërruan hekurudhat për të ngadalësuar furnizimet ruse që përmes vendit tonë kalonin në Ukrainë”- theksoi Tikhanovskaya

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, 64-vjeçari Vladimir Makei, vdiq vetëm pak ditë më parë si pasojë e një ataku në zemër. Sipas Tikhanovskayas, ai ishte një figure ambigue e nomenklaturës së Lukashenkos.

“Më duhet të them se ishte një figurë kontradiktore. Pasi në 2020-n shumë njerëz besuan se ai do të ishte me popullin, se do të rreshtohej përkrah zhvillimeve demokratike të vendit tonë. Por ai zgjodhi krahun tjetër. Që prej 2020-s ai ishte pjesë e regjimit. Për momentin nuk i njohim rrethanat e vdekjes. Ai pësoi një atak në zemër, por kush e di…”- shtoi Svetlana Tikhanovskaya.

Me një opozitë në rritje në shtëpi, vdekjen e ministrit, luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet me Putin e kanë bërë Lukashenkon një figurë politikisht të izoluar, që po përballet me sfida më të mëdha se ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Politologu serb: Dorëheqja e Vuçiç lojë politike, çfarë po përpiqet të bëjë

Politologu serb Boris Varga është shprehur se lajmi për dorëheqjen e presidentit serb Aleksandër Vuçiç, ishte një lojë politike e vet atij. I ftuar  në...

Varga: Diçka po luhet me Kosovën, është e përshtatshme për Perëndimin

Politologu serb Boris Varga, teksa ka folur për situatën e tensionuar në Kosovë, ka  thënë se diçka po luhet me këtë të fundit që...

Spahiu: Albin Kurti shkatërroi 30 vite miqësi të ndërtuara SHBA-Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës Albin Kurti shkatërroi 30 vite miqësi të ndërtuara mes SHBA-së...

TË FUNDIT

Politologu serb: Dorëheqja e Vuçiç lojë politike, çfarë po përpiqet të bëjë

Politologu serb Boris Varga është shprehur se lajmi për dorëheqjen e presidentit serb Aleksandër Vuçiç, ishte një lojë politike e vet atij. I ftuar  në...

Varga: Diçka po luhet me Kosovën, është e përshtatshme për Perëndimin

Politologu serb Boris Varga, teksa ka folur për situatën e tensionuar në Kosovë, ka  thënë se diçka po luhet me këtë të fundit që...

Spahiu: Albin Kurti shkatërroi 30 vite miqësi të ndërtuara SHBA-Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës Albin Kurti shkatërroi 30 vite miqësi të ndërtuara mes SHBA-së...

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për BBC ku foli për tensionet në Veri. Ai doli krah BE-së dhe SHBA-së duke kundërshtuar kështu qasjen e...

Shpërthimi i zjarrit në ndërtesën në Itali, shkon në 17 numri i të plagosurve

Ka shkuar në 17 numri i të plagosurve në Itali si pasojë e shpërthimit të zjarrit  në një ndërtesë. Si pasojë e zjarrit dy persona...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×