“Referendum për datën e Çlirimit”, Ndregjoni: Të jetë 8 maji i 1945-ës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Besim Ndregjoni, kryetar Mbarëkombëtar i të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë tha në Euronews Albania se 29 Nëntori nuk duhet të shpallej Ditë e Çlirimit.

Ndregjoni theksoi se 29 Nëntori është data që simbolizon hyrjen e komunistëve në vend.

Sipas tij, në vend të kësaj date, Çlirimi duhet të shpallej data 8 maj 1945 siç e ka Evropa.

- Advertisement -

“Dita 29 nëntori nuk mund të quhet një ditë çlirimi, një ditë që vjen me vrasje, reprezalje, zhdukje kufomash dhe vendoset diktatura komuniste. Kjo datë është dhe data e çlirimit të Jugosllavisë. Shqipëria është krenare që mori pjesë në koalicionin antifashist. Si data e çlirimit të Shqipërisë duhet të jetë data 8 maj i 1945-ës siç e ka gjithë Europa. Kur u largua gjermani, unë kam një dokument nga gjermanët që deklaron se është larguar nga Shkodra ditën e Krishtlindjeve. Shoqëria shqiptare sot është e ndarë në të përkëdhelurit komunistë që kanë pushtetin dhe ne që përballuam diktaturën dhe ende s’kemi gjetur eshtrat e të afërmve që na i zhduku komunizmi. Të bëhet një referendum mbarëkombëtar për të përcaktuar datën e çlirimit”, u shpreh Ndregjoni.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×